Okunma Sayısı: 4667
CANLI YORUMLAR

OKULDA ÇOCUKLAR

SALGINDAN NASIL KORUNUR?

Okulda çocuklar salgından nasıl korunur?

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı ve tüm kademelerde yüz yüze eğitimin başlayacağı 6 Eylül öncesi, çocukların salgınla mücadelesi en önemli konuların başında geliyor. Bakanlığın gerek öğretmenler gerekse veliler nezdinde yaptığı açıklama ve seminerler ışığında okulların eğitim-öğretim yılına hazır olduğu anlaşılıyor. Ancak tüm önlemler alınsa da çocuklara ve ailelerine de iş düşüyor. Hijyen kuralları, maske kullanımı ve mesafe gibi konularda çocukların bilinçlendirilmesi gerekiyor. Medline Acil Sağlık Müdürü Dr. Koray Akay, çocukları Covid-19 salgınından koruyacak önerilerini sıraladı:

 

Çocuklar kurallara uymalı ve kendilerine iyi bakmalı

Ders aralarında sabunla el yıkama, kolonya ya da dezenfektan kullanımı, bol sıvı alımı, dengeli beslenme, bağışıklığı artıracak bir beslenme düzeni oluşturma, sosyal mesafenin korunması, korunamıyorsa maskeden asla taviz verilmemesi ve uyku düzenini disipline oturtmak en vazgeçilmez önlemlerdir, diyebiliriz.

Çocuk taşıyıcı olarak risk taşıyabilir

Yaz tatili boyunca derslerden ve belli bir düzenden uzak kalan öğrenciler okullara adapte olmakta sorun yaşayabilirler. Pandemi sürecindeki uzaktan eğitimi de buna eklersek çocukların okula, düzene ve kurallara alışması zorlu olabilir. Bu nedenle özellikle ailelerin çocukları ile bilinçlendirme konuşmaları yapmaları, eğer mümkünse okul açılmadan oryantasyon sürecine dahil olmaları, yani birkaç gün birkaç saat okulda vakit geçirmeleri olumlu olabilir. Aileler eğitim kurumlarındaki önlemlerin ve disiplinin kurulduğundan emin olmalı ve varsa aksaklıklar ilgili birimlere bildirmelidir. Çünkü, Covid-19 her ne kadar çocukları ciddi etkilemese de, çocuklar taşıyıcı olarak çocukların risk grubundadırlar. 

Çocukları hastalıktan koruyacak öneriler ise;

Okulların açılması ve havaların serinlemeye başlayacak olmasıyla çocuklar en çok güçlü bağışıklığa ihtiyaç duyacak. Çocuğunuzun uyku düzeninden asla taviz vermeyin. Teknolojik aletlerle temasını minimuma indirin. Mutlu olacağı aktiviteleri keşfedin ve onlara yönlendirin. Yaş grubuna göre bir beslenme düzeni oluşturun. Bol sebze, protein ve değerli yağlardan oluşan bir beslenme düzeni çocuğunuzu güçlü kılacaktır. Sarımsak, soğan, ev yapımı yoğurt, kefir gibi altın gıdaları yemeklerinizden eksik etmeyin. Okulda da, işlenmiş gıda ve içeceklerden uzak durmasını sağlayın. Çocukların özellikle kapalı alanlarda bulunmaları zorunlu olduğu sınıf, spor salonu, yemek salonu ya da kantin gibi yerlerin sık sık havalandırılması gerektiğini yetkililere hatırlatın. Hijyen kurallarını öğretin ve sık sık tekrarlayın. Maskeyi kullanmasını ve sosyal mesafeyi eğitmenleri ışığında oluşturmalarını belirtin. Çocukların yüz yüze eğitime devam edebilmeleri, onlar kadar yetişkinlerin de önlemlere uymasıyla sağlanacaktır. Çocuklarımız bizi örnek alacağından bizler de kurallara uymalı ve Covid-19’un tekrar salgın haline gelmesini önlemeliyiz.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
UYURGEZER ÇOCUKLAR
ÇOCUKLARDA UYURGEZERLİK
PARMAK UCUNDA MI YÜRÜYOR?
ÇOCUĞUNUZUN YERLE TEMASI
ÇOCUK OBEZİTESİNE ÇÖZÜM
ÇÖZÜMÜ ÇOK KOLAY
ÇOCUĞUNUZDA TİK Mİ VAR?
SES ÇIKARMA, SAÇ YEME...
ÇOCUĞUNUZUN İLK MÜRÜVETİ
BENAL BÜYÜKGEBİZ ANLATIYOR
HİPERAKTİVİTEYLE MÜCADELE
NASA'NIN YÖNTEMİ ÇÖZER Mİ?
UZMAN TAVSİYELERİ
HASTALIKLARIN ÖNÜNE GEÇİN
BU SORUYU DAHA SIK SORUN
2 YAŞ ÇOCUKLARDA AKSİLİK
NEDEN TERS CEVAP VERİRLER?
AİLESEL AKDENİZ ATEŞİ
TANI, ÇOCUKKEN KONUR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
PİL YUTAN ÇOCUKLAR
OBEZİTEDEN NORMAL HAYATA
GÖZLERİ BOZUK MU?
KATILMASINA KAYITSIZ ...
YENİ YILDA DENEYİN
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
2013 BAROK DESENLERİN YILI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :