Okunma Sayısı: 8235
CANLI YORUMLAR

ÇOCUKTAN AŞIRI BEKLENTİ

Abartıyor muyuz?

Çocuklarımızın toplum içinde ya da bize karşı nasıl davranmaları gerektiği konusundaki beklentilerimiz, bazen o kadar yüksek tutuyoruz onların sadece çocuk olduklarını unutabiliyoruz. Peki onlardan neyi nereye kadar bekleyebiliriz? işe kendi annelik babalık yeteneklerimizi kontrol etmekle başlayalım. 

Anne babalık yeteneklerimizi nasıl geliştiririz?

Çocuklarımızın genel olarak nasıl davranması gerektiğine dair fikirlerimizi, kendi anne babalarımızdan edindiğimiz yaklaşımlar ve kendi davranışlarımızla oluşturma eğilimindeyizdir. Ayrıca dışarıda diğer aileler ve akrabalarımızla görüştüğümüz zamanlarda da, biz ve diğerleri için nelerin kabul edilebilir olup olmadığını görmemizi sağlayan sayısız fırsatlar yakalarız. Diğer anne babaların çocuklarını nasıl idare ettiklerini izlemek ve gözlemek, yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenleri öğrenmek için iyi bir yoldur. Ayrıca bu yöntem, içinde bulunduğunuz duruma hangi yaklaşımın daha uygun olacağını görmenize de yardım edebilir.

 

Anne babaların beklentisi ne olabilir?
 
Anne baba olarak çocuğunuzda aşağıdaki davranışları beklemenizin gayet makul olabilir;

  • Size bağlılık göstermesini
  • Açıklamalarınızı dinleyip uygulamasını
  • Üzgün olduğunda bunu size göstermesini
  • Hayal kırıklıklarını değişik yollarla ifade etmesini

Bütün bunları sağlamak için çocuğunuzla iyi bir iletişim kurmanız gerekir.


 
Nasıl devam etmeniz gerekiyorsa öyle başlayın
 
Peki, başarılı bir akılda tutmayı ve çocuğunuzun duygusal olarak kendisini güvende hissetmesini sağlayabilecek bir anne babalık tarzını nasıl geliştirebilirsiniz? Bebeğiniz ya da bebekleriniz olduğunda neler hissettiğinizi bir hatırlamaya çalışın. 
 
Bu iyileşme sürecinizi ve bu dönemdeki davranışlarınızı hatırlamanız, kendi davranışınızın bebeğinizinkileri nasıl etkilediğini fark etmenize yardımcı olacaktır. Eğer özelikle yorgun hissettiyseniz, bebeğinizin sizden talep ettikleri gözünüzde büyümüş ve muhtemelen bu da sizi daha yorgun kılmış olabilir. Belki de bu yüzden bebeğinizle ilişki kurarken onu yeterince anlayamadınız. Buna benzer olarak eğer gergin hissettiyseniz, bebeğiniz kesinlikle bu davranışı kapacaktır. 
 
Bu ilk günler ve aylarda bebeğin anne babası olarak sizden almaya ihtiyaç duyduğu tepkileri edinebilmek için davranışlarını şekillendirmeye başlaması kaçınılmazdır. 
 
Çocuklar fark edilmeyi ve düşünülmeyi sevdikleri için bu şekilde davranmak çok önemlidir. Anne babasının kendisiyle ilgilendiğini gören bir çocuk, rahat hissedecek kadar güven duyacaktır. Ancak hiç düşünülmediğini ya da dikkate alınmadığını hisseden bir çocuk, dış dünyayla kurduğu ilişki anlamında, kendisini nereye ve nasıl konumlandıracağıyla ilgili endişelere kapılır. Bunun sonucunda da dikkat çekmek için yaramazlık gibi bazı davranışlar geliştirme ihtiyacı duyabilir. Bir çocuk bu taktiğe genelde, anne babasının ve diğer yetişkinlerin kendisini fark etmeleri için başvurur.
 
Bu nedenle başından itibaren ona değer verdiğinizi çocuğunuza göstermeye çalışın:
 
* Büyük ya da küçük olsun, başarılarını kutlayın ve dikkate almazlık etmeyin.
* Çabalarından ne kadar etkilendiğinizi bilmesini sağlamak için övgüyü kullanın. Sizin beklediğiniz kadar başarılı olmasa bile çabasını eleştirmeyin. 
* Sözlü tebriklerinizi fiziksel işaretler ve şefkatinizle güçlendirin. Ancak fiziksel şefkatinizi bir ödül olarak kullanmayın. Sarılmalar ve öpücükler koşulsuz bir biçimde seve seve verilmeli. 
* Yakınlarınıza çocuğunuzun başarılarından söz edin ve onu tebrik etmesini isteyin. 
* İyi davranışını ödüllendirmek için ona küçük notlar yazın ve ikramlarda bulunun. 
* Birlikte özel zamanlar geçirin. Sadece para harcamayın, çünkü onunla harcayacağınız zamanın yerini doldurmaz.
* Çocuklarınızı diğer çocuklarla kıyaslamayın.
* Beklentileriniz konusunda net olun. İki yaşındaki bir çocuk yatak odasını sizin yapabildiğiniz gibi toplayamayacaktır.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KABIZLIK NEDEN OLUR?
NASIL ÖNLENİR?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ANNE BABALIK UCUZ OLMAMALI
KENDİNİ SEYRET!
EVLİ KALMAYI BAŞARAMIYORUZ
AŞKI PERÇİNLEMEK
DOĞRU SAÇ DOĞRU MAKYAJLA
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
2012 YILINA DAMGA VURAN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :