Okunma Sayısı: 3334
CANLI YORUMLAR

ENERJİ TASARRUFU

MUTFAKTAN BAŞLAYIN

MUTFAKTA ENERJİ TASARUUFU SAĞLAMAK İÇİN ÖNEMLİ İPUÇLARI

 

Mutfakta enerji verimliliği sağlamak ve çevreye mümkün olan en az zararı verebilmek için enerji sınıfı yüksek ürünler seçiyoruz. Peki ama baştan sona teknolojik ürünlerle donattığımız mutfağımızda yüksek verimlilik sağlamak için seçtiğimiz bu ürünleri doğru kullanıyor muyuz? Ocak, fırın ya da davlumbaz kullanırken daha iyi sonuç vermeleri için bizlerin yapabileceği basit ama etkili yöntemler var.  Kullandığı teknolojilerle mutfaklara düşük enerji tüketen ve ekosisteme duyarlı modeller geliştiren Silverline Ankastre, yemek pişirirken daha az enerji tüketmek için önemli ipuçları veriyor.

 

Davlumbaz çalışmadan önce en uygun fan kademesini seçin.

Enerji tasarrufu ve en yüksek performans için pişirme yoğunluğuna uygun fan kademesi seçmelisiniz.

Davlumbazı kullanırken en yüksek performans için pişirme sırasında filtre cam kapağı açık bırakmamak gerekiyor. Bu sayede enerji tüketimini optimize eder, gürültüyü azaltır ve hava çekişini daha etkin bir hale getirirsiniz.

Davlumbazınız çalışırken mutfakta pencere açmayın. Açılan pencere alçak basıncı yok ederek davlumbazın çalışma performansını olumsuz etkiler.

 

Fırını pişirme sonlanmadan 5 dakika önce kapatın.

Yiyecekler pişerken fırın kapağını sık sık açmak her seferinde soğuk havanın fırın içerisine girmesine, dolayısıyla da enerji kaybına neden olur. Bu nedenle pişirme esnasında fırın kapağını mümkün olduğu kadar az açmalısınız.

Birçok yemek için rezistanslı turbo fan fonksiyonu kullanılabilir. Bu fonksiyon sayesinde ısı yemeğin üzerine homojen şekilde yayılır. Ayrıca bu fonksiyon ile birkaç tepsi yemeği aynı anda pişirilebilirsiniz.

Pişirme sonlandırıldığında fırın içerisinde ki ısı bir müddet daha kalacak ve fırın yavaş yavaş soğuyacaktır. Bu ısıyı diğer yemekleri sıcak tutmak için kullanabilirsiniz.

Pişirme sonlanmadan 5 dakika önce fırını sıcaklık derecesi mümkün olan en düşük seviyeye düşürün. Bu sayede fırın içerisinde kalan sıcaklık ile yemeğin pişmesi tamamlamış ve enerji tasarrufu sağlanmış olur.

 

Tencere büyüklüğüne uygun yanıcı göz seçin.

Üründen yüksek verim elde edebilmek için tencere tabanı büyüklüğüne uygun yanıcı göz tercih edilmeli ve kaplar bekin üzerine ortalanmalı.

Enerji tasarrufu için altı düz tencere tercih etmeli ve kapağı kapalı şekilde kullanmalısınız.

 

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ASIL KAR ŞOKU BUGÜN
YARIN ISINMAYA BAŞLIYORUZ
DİNÇER, VELİLERE SESLENDİ
GÜNEŞ ÇARPMASI
KENARDA DURSUN
SAHAF FESTİVALİ BAŞLIYOR
25 EYLÜL'DE BEYOĞLU'NDA
DOĞRU BESLENME GÜZEL CİLT
HEM BEDEN HEM CİT SAĞLIĞI
İKİNCİ ÜNİVERSİTE HAKKI
KAYITLAR BAŞLIYOR
BESLENMEYE DİKKAT!
ARTIK İKİ CANLI DEĞİLSİNİZ
THY'DE 102 SEFER İPTAL
HANGİ UÇUŞLAR İPTAL?
İŞTE NEDENLERİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÜCRETSİZ BİLETİN MİADI
OTOBÜSÜNÜZ NE RENK OLSUN?
CUMHURİYET BAYRAMI KU...
8 YAŞINDAKİ JULIETTE
İLGİLİ VİDEOLAR
ELEKTRONİK KELEPÇE VE TEKNİK TAKİP
BEYOĞLU'MA DOKUNMA
GERZE'YE TERMİK SANTRAL PROTESTOSU
TAKİP-TACİZDE ŞİKAYET VE İHBAR
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
TOPLAYIN
2012 YILINA DAMGA VURAN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :