Okunma Sayısı: 11186
CANLI YORUMLAR

EVDE ÇOCUKLA TEK BAŞINA

Hayatınızı kolaylaştırın

İnsan hayatı şüphesiz inişler çıkışlarla dolu, bazen fırtınalı bir havada okyanusta ilerlemeye çalışmak gibi; ne var ki, konu çocuk yetiştirmek olunca dalgalar daha sert çarpabiliyor. Bir yol arkadaşınız yoksa yolculuk çetin geçebiliyor. Ancak elbette tek başınıza da bu deneyimin üstesinden layıkıyla gelebilirsiniz. Aşağıda verdiğimiz birkaç ipucuna göz atmaya ne dersiniz?

Önce kendinize iyi bakın:

Yola yalnız devam ettiğiniz ebeveynliğin bu ilk günlerinde, temel ihtiyaçlarınıza gerekli özeni gösterdiğinizden emin olun çünkü bunlar, onca yoğunluğunuz arasında gözden kaçırmaya, unutmanıza oldukça müsait şeylerdir. Sağlıklı beslenin, uykunuzu alın; bırakın ev işleri biraz aksasın.

Güçlerinizi birleştirin:

Her geçen gün, hafta sonları oyun parklarındaki yalnız anne ve yalnız babaların sayısı artıyor; aynı şekilde cumartesi akşamları evde tek başına, küçük çocuğuna eşlik edenlerin de…

Dolayısıyla, kendiniz gibi arkadaşlar edinmeniz hayatınızı kolaylaştıracak etmenlerden biridir. Evli bir arkadaşınızın eşi, işten geç geliyordur örneğin; akşam yemeği faslını birlikte halledebilirsiniz, bu esnada hem siz arkadaşınızla biraz kaynatmış olursunuz hem de çocuklar birlikte zaman geçirir.

Topluluk oluşturun:

Kuvvetli bir topluluk, duygusal destek ve aidiyet duygusu sağlar. Sadece yalnız anne/babalardan oluşan bir gruptan değil, çeşitliliğin olduğu bir topluluktan bahsediyoruz. Topluluğunuz ne kadar çeşitli olursa yapılan aktiviteler o kadar zenginleşir.

İçe dönük biriyseniz, topluluk oluşturmakta zorlanabilir ya da isteksiz olabilirsiniz. Bu durumda, mevcut oluşumlara katılmak için çabalayabilirsiniz. Belediyeler tarafından düzenlenen etkinliklere katılabilir; çocuklu ya da çocuksuz kurs ve atölyeleri araştırabilirsiniz. Bunun için Anne Boyutu’nun etkinlik bölümünden de yararlanabilir; çocuğunuzu yazdırabileceğiniz spor programlarımızı takip edebilir, başka velilerle tanışabilirsiniz.

Burada önemli olan, bir atılımda bulunmaktır. Gereklilikten doğan sosyalleşme, muhakkak ebeveyn rolünüzü kolaylaştıracak, geliştirecek ve güzelleştirecektir.

Çevrenizden yardım alın:

Yakın arkadaşlarınızdan, anne-babanızdan ya da kardeşlerinizden yardım istemekten çekinmeyin. Çocukların birleştirici bir gücünü atlamayın.

Etrafınızdaki ilişkilere imrenmeyi bırakın:

Çok anlayışlı bir kocası olan kadın arkadaşınız ya da çok becerikli, sevgi dolu bir karısı olan erkek arkadaşınız… Her neyse, herkese kendi ilişkisinde mutluluklar dileyin ve… Ve o kadar. Her durumun ve her ilişkinin kendi içinde birtakım avantajlar ve dezavantajlar barındırdığını ve sizi rahatlatacaksa, evet, hiçbir şeyin dışarıdan göründüğü gibi olmadığını aklınızdan çıkarmayın.

Sürekli bir imrenme ve kıskanma hâli enerjinizi yiyip bitirir. Bunun yerine yapmanız/yetişmeniz ve düzeltmeniz gereken ve elbette ki hayatınızda yolunda giden şeylere yoğunlaşın.

Acil durumlar için önceden hazırlıklı olun:

Gelelim, biraz daha somut işlere… Gecenin bir yarısı, çocuğunuzun ateşi çıkıyor. Evde ilaç yok ya da siz de virüs kapmışsınız ve o hasta, siz hasta. Ne yapacağınızı şaşırmış durumdasınız…

İşte bu tür durumlara hazırlıklı olmak çok önemli. Arkadaşlardan ve aile üyelerinin telefon numaralarından oluşan bir liste hazırlayın. Eve yakın yerlerde, gece vakti çocuğunuzu kapıp götürebileceğiniz klinik/hastane bilgilerini hazır edin.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ONU SEVERKEN TUTARLI OLUN
ANNE-BABANIN UYUMU ÖNEMLİ
ÇALIŞAN BİR ANNEYSENİZ
BU ÖNERİLERİ OKUYUN
İKİNCİ EŞ MEVZUSU
NORMALLEŞİYOR MU?
BEBEKLERDE 18. AYA DİKKAT
KONUŞMUYORSA...
SESİNİZ KISILMASIN
ÖNEMLİ 5 NEDEN
NARİN TENİNE
ORGANİK DEĞSİN...
MORAL TAZMİNATI
İŞ KAZASI TANIMI GENİŞLİYOR
TATİLİ FIRSATA DÖNÜŞTÜRÜN
İLİŞKİNİZ YENİDEN CANLANSIN
SEKS HAYATINI CANLANDIRAN
FENG SHUİ ÖNERİLERİ
ÖDEVLER YAPILDI MI?
KURAL KOYMANIZ GEREKEBİLİR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BASİT MUTFAK TÜYOLARI
AMBULANS HİZMETLERİ
BEBEĞİNİZİN UYKU SAATİNDE
OFF! TUVALET KAĞIDI B...
İLGİLİ VİDEOLAR
BESLENME ÇANTASINDAKİ MUHTEŞEM DÖRTLÜ
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :