Okunma Sayısı: 23403
CANLI YORUMLAR

KARAKOLDA KADINA DAYAK

Bu kez polislerden

Temmuz ayında İzmir'de ailesiyle birlikte eğlenmeye gittikleri müzikholde gözaltına alınan 37 yaşındaki Fevziye Cengiz'in karakolda yediği dayağın görüntülerine Vatan gazetesi ulaştı. Karabağlar Polis Merkezi'nde iki polis tarafından yere yatırılarak kelepçelendikten sonra dakikalarca dövülen genç kadın, ifadesindeki anlatımlara göre Temmuz ayında bir akşam eşi, kızı, damadı ve kayınbiraderi ile İzmir'de bir müzikhole eğlenmeye gitti.

 Diğer yakınları dışarıda sigara içtikleri sırada polis müzikholü bastı. 3 sivil polis kimliklerini göstermelerini isteyince eşi Murat Cengiz, kendi kimliğini bu şahıslara vermek üzere garsona uzattı. Daha sonra da yakın mesafeye park ettikleri otomobillerinden, eşinin çantasında olan kimliğini almak için dışarı çıktı.Fevziye Cengiz de yanına gelen sivil polislerden birine "Eşim kimliğimi almaya arabaya gitti, bir dakika bekleyin" diye açıklamaya yapmaya çalışırken arkadan gelen sivil polislerden biri genç kadına vurdu ve "Gitmek istemiyor musun, kahpe" diye bağırdı. Polis, Fevziye Cengiz'i zor kullanarak gözaltına aldı.
 
'Cinsel taciz de var'
Genç kadın ifadesinde, yol boyunca dayağın devam ettiğini, karakolda da 2 polisin kendisini dövdüğünü, cinsel tacizde bulunduklarını ve yere yatırıp kelepçeleyip dövmeye devam ettiklerini anlattı.
 
Bu esnada resmi giyimli bir polisin de dışarıdan gözükmesin diye perdeleri kapattığını söyleyen Fevziye Cengiz'in ifadelerinin doğru olduğu, karakoldaki güvenlik kameralarının savcılıkça getirtilmesi üzerine ortaya çıktı. Görüntülerde Cengiz'in 2 sivil polis tarafından feci şekilde dövüldüğü görülürken, odadaki resmi polisin de duruma seyirci kaldığı anlaşıldı.

Polisler şikayetçi oldu!
Olaydan sonra şikayetçi olan 3 polis, Fevziye Cengiz'i kimliği olmadığı için karakola davet ettiklerini ancak alkollü olan kadının kendilerine direndiğini, kollarından tutup götürmeye çalıştıkları sırada küfrettiğini iddia etti. Polisler Cengiz'i kendilerini yaralamakla suçlarken bir polis "Kollarından tutmadan önce sanık eli ile kolumuza vurdu" dedi. Diğer polis ise, "Benim kollarımı tırmaladı" diye ifade verdi. Şikayetçi üçüncü polis ise "Eliyle itti" dedi.
 
Bir skandal da yargıdan
Olayın ardından polislere "zor kullanma yetkisini aşarak basit yaralama" suçunu işledikleri iddiasıyla 6 aydan 1.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılırken, karakolda yediği feci dayak karakolun güvenlik kameralarınca kaydedilen Fevziye Cengiz hakkında polisleri yaraladığı ve hakaret ettiği gerekçesiyle 2.5 yıldan 6.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
 
Olayla ilgili iki ayrı soruşturma yürüten İzmir Başsavcılığı'ndan Savcı Ahmet Küçükpınar, Fevziye Cengiz hakkında, polislerin "eliyle kolumuza vurdu, tırmaladı ve itti" suçlamalarının her biri için 1.5'ar yıl olmak üzere 4.5 yıl, hakaret suçundan da 2 yıla kadar ceza istedi.
 
'İşkence değil kötü muamele'den dava
Savcılığın Cengiz hakkında "Kamu görevlisini yaralamak ve hakaret etmek" suçlarından 2.5 yıldan 6.5 yıla kadar hapis istemiyle Eylül ayında açtığı dava devam ederken, polisler hakkındaki dava ise 28 Kasım'da açıldı. Savcı Alaaddin Dokur imzalı iddianamede polis memurları Hakan Yörük ve Beyit Sezgin'in hakkında "Zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması" suretiyle basit yaralama suçunu işledikleri iddiasıyla sadece 6 aydan 1.5 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.
 
İddianame 5 Aralık'ta İzmir 17. Sulh Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Davanın ilk duruşması 15 Şubat 2012'de görülecek. Savcılığın, polisler hakkında işkence suçundan değil, hükmün açıklanmasının geri bırakılması (dolaylı af) kapsamında olan basit yaralama suçundan dava açması dikkat çekti. İşkence suçundan dava açılması halinde polislere 3 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası istenebilecekti.
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
DOKTORLAR NE  DİYOR?
RAPOR TARTIŞMASI
KÜRTAJ TARTIŞMASI ABD'DE
KÜRTAJ KARŞITLARI AYAKLANDI
BU KELİMELERİ KULLANMAYIN
BAŞINIZ YANMASIN
ŞİŞMANLIK GÜNAH MI?
TARTIŞMA YARATAN AÇIKLAMA
BİZE BİR ŞEY OLURSA...
ÇOCUKLARIMIZ NE YAPACAK?
VALİ ÖZÜR DİLEDİ
17 EYLÜL'E KADAR SÜRECEK
PROSTATINIZ VARSA
YERE YALINAYAK BASMAYIN!
SİNEMADA BU HAFTA
VİZYONA YENİ GİREN FİLMLER
10 MİLYON AVROLUK KEDİ
DÜNYANIN EN ZENGİN KEDİSİ
E-EĞİTİMİN AVANTAJLARI
ÖNCÜ AKTİF ÖĞRENCİLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
tatlıcadı
Cevapla tatlıcadı
09.12.2011 13:37:02
Olmayan hak adalet sisteminin...... Yasalarda ki yollardaki çukurlardan daha büyük çukur delikler ne zaman kapanacak acaba?.Ayrıca o kadın zengin bir ailenin bir ferdi bir bireyi olmuş olsaydı.Yada bir makamda yada mevki de bir tanıdığı olmuş olsaydı.Acaba aynı şekilde mi yargılanırdı O polisler ....????
Cevap Yaz
Nurcan Yılmaz
Cevapla Nurcan Yılmaz
09.12.2011 13:34:16
Polislere, işkence suçundan değil, hükmün açıklanmasının geri bırakılması (dolaylı af) kapsamında olan basit yaralama suçundan dava açması haksızlık değilmi? Hem kamera görüntüleride varmış... Kadının haklıyken suçlu çıkıcak... Üzücü
Cevap Yaz
tatlıcadı
Cevapla tatlıcadı
09.12.2011 13:30:18
Bu ülkedeki olmayan hak adalet sisteminin............Yasalardaki çukurların deliklerin haddi hesabı yok ne biçim sistem bu böyle acaba o kadın zengin bir ailenin bir üyesi yada bir makam mevki de tanıdığı olan biri olsaydı aynı şekilde mi yargılanacaklardı polisler ?????????**
Cevap Yaz
bûya
Cevapla bûya
09.12.2011 12:25:51
ohaa diyorum başka da birşey diyemiyorum. vatandaşın canını korumakla görevli polise bak be vay vay vay...
Cevap Yaz
1

KATEGORİNİN HABERLERİ
TRAFİKTE HERKES EŞİT
BEBEKLERDE UYKU SORUNU
YAZIN YOĞUN GÜNEŞ IŞIĞINA
"EMEK" İÇİN NÖBET TUTTULAR
İLGİLİ VİDEOLAR
ÇOCUK GELİNLER
İŞ YERİNDE PSİKOLOJİK TACİZ
BİZDEN HABERLER 12.07.2011
BİZDEN HABERLER 18.07.2011
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
OJENİZ NE RENK OLSUN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :