Okunma Sayısı: 5039
CANLI YORUMLAR

MİGREN ATAKLARI

Soğuklarda dikkat

Soğuklarda migren ataklarına dikkat

Migren modern çağın en sinsi hastalıklarından biri. Çocuklar dahil milyonlarca kişi, bu hastalıkla yaşıyor. Üstelik neden olduğu tam bilinemiyor ve kesin tedavisi henüz yok. Bazı cerrahi ve aşı çalışmalarının başarılı sonuçlar verdiği bilinse de etkilediği kitle açısından migren halen büyük bir sorun. Migreni olan kişi, özel ve sosyal yaşamını bazı durumlarda bu rahatsızlığa karşı düzenlemek zorunda dahi kalabiliyor. Sorun bu denli önemliyken, migren hastalarının soğuk havalarda da dikkatli olması gerekiyor, çünkü soğuk hava ve rüzgar, migren ataklarını tetikliyor. Kışın neden migren ağrısı çekeriz, ağrı yaşamamak için neler yapmak gerekir? Medline Operasyon Müdürü Dr. Gülcihan Yurtsever cevapladı:

 

Soğuk hava migreni tetikliyor

Migren kış aylarında çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Örneğin, soğuğa duyarlı kişilerde, soğuk yiyecek ve içecekler tüketildiğinde, soğuk suya dalındığında, ıslak saçla soğuğa maruz kalındığında hemen gelişebilir. Bu baş ağrısı genellikle şiddetli, saplanıcı, şakak ve alın bölgesinde olabilir. Genelde tek tarafta yoğunlaşan, göze doğru inen, şakak ve ensede görülen baş ağrılarıdır. Bazı kişilerde bu ağrılara bulantı ve kusma eşlik edebilir. Ayrıca kokudan, ışıktan ve sesten de rahatsız olunabilir. Hatta bazı kronik hastalarda migren başlangıcından hemen önce görme kaybı dahi olabilir. Soğuk uyarısı ortadan kalktığında ise, baş ağrısı birkaç dakika içinde düzelebilir, bu tür baş ağrıları tedavi gerektirmez. Kışın solunum yolu enfeksiyonları arttığından enfeksiyonlara bağlı baş ağrılarından şikayetler görülür. Migren, bir gün ile üç gün arası kadar devam edebilir. Eğer baş ağrıları daha uzun sürüyor ise mutlaka doktora gitmek gerekir. 

 

Migren hastaları soğuk havalarda atak yaşamamak için neler yapmalı?

Kış aylarında soğuk ve rüzgarlı saatlerde dışarda olmaktan kaçınılmalı. Çıkmak zorunda kalınırsa muhakkak kişi kendini şapka, atkı, bere veya benzeri şeylerle korumalı. Ayrıca ani ısı değişimlerinden de kaçınmak gerekir. Örneğin, tüm gün dışarda vakit geçirdiniz ve soğuğa, rüzgara maruz kaldınız. Direkt olarak sıcak bir ortamın içinde bulunmayın. Geçişi yavaş yapın. Tansiyon dengeleyici ayranı ve suyu bol bol tüketin. Alkol migren ağrılarını tetikler, içki kullanmayın. Bunun yanı sıra düzenli uyuyun, hafif ve sağlıklı beslenin. Haftada en az üç gün çok tempolu olmayan egzersizler yapmak da migren ağrısını önlemenizde etkili olacaktır. 

 

 

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ŞARKÜTERİ ÜRÜNLERİ
NASIL SAKLANMALI?
DİŞ AĞRISINA
ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
ÇARPIK DİŞ
SORUNUNA DİKKAT
SİNİR KİLO YAPIYORMUŞ
KARAKTER BASKÜL İLİŞKİSİ
CORONA
AĞZINIZDAN BULAŞMASIN
Yaz Meyvelerinin Mucizeleri
HANGİ MEYVELERİ YİYELİM
ET YİYİN AMA KİLO ALMAYIN
BAYRAMDA KİLONUZU KORUYUN
ŞEKER GERÇEKLERİ
DİYETİSYEN GÖZÜYLE
MİDE KANAMASI
İLK NE YAPMALI?
NASIL BİR YAŞAM İSTERSİNİZ
TÜRKİYE'NİN KALP HARİTASI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KARNE ALAN ÇOCUKLARA
BAŞ AĞRISINDA CİDDİ T...
KALSİYUM ZAYIFLATIYOR
LYS'YE AZ KALDI
KISA SAÇ MODELLERİ
ROBOT SEVGİLİLER
23 NİSAN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :