Okunma Sayısı: 5433
CANLI YORUMLAR

OMICRON VARYANTI

Önemli uyarılar

SOLUNUM DERNEĞİ TÜSAD’DAN OMİCRON VARYANTI KONUSUNDA ÖNEMLİ UYARILAR

 

Yeni varyantın görüldüğü ülkelere 

seyahat kısıtlaması getirilmeli

 

Solunum Derneği TÜSAD, yeni ortaya çıkan Omicron varyantı konusunda acil önlemler alınması istedi. TÜSAD Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. M. Onur Turan, “Bu varyant henüz Türkiye’de görülmedi. Ülkemizde yeni bir dalga yaşanmaması için sadece Güney Afrika’ya değil, Omicron’un görüldüğü tüm ülkelere seyahat kısıtlaması getirilmeli” dedi. 

 

Covid-19’un yeni varyantı olarak Güney Afrika’da ortaya çıkan Omicron, Avrupa’nın bazı ülkeleri ve Asya’da hızla yayılıyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından endişe verici varyant olarak tanımlanan Omicron varyantı, henüz Türkiye’de görülmese de çok bulaşıcı olması nedeniyle endişe veriyor. Bu endişeyi taşıyan Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD), erken alınacak önlemlerin bizi önemli bir tehlikeden koruyacağına dikkat çekiyor. TÜSAD bu kapsamda Omicron’un görüldüğü tüm ülkeler seyahat kısıtlaması getirilmesini öneriyor.

 

DELTA’DAN DAHA BULAŞICI

 

Yeni varyart konusunda bilgi veren TÜSAD Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Muzaffer Onur Turan, şu noktalara dikkat çekti: “Son 2-3 hafta içerisinde Güney Afrika’nın bazı şehirlerinde vaka sayılarında günlük PCR testi pozitiflik oranında yüzde 1’lerden yüzde 30’a yükselme şeklinde ortaya çıkan hızlı bir yükselme gözlendi. Yapılan analizler sonucunda bu duruma COVID-19’un yeni bir varyantının neden olduğu saptandı ve bu varyanta Omicron (Nu varyantı, B.1.1.529) adı verildi. İlk gözlemler ışığında, bu yeni varyant Delta varyantından daha bulaşıcı özellikte. Virüsün bağışıklık sistemi tarafından oluşturulan SARS-CoV-2’ye özgü antikorlardan kaçma yeteneğinin yüksek olabileceği yönünde görüşler bulunuyor. Varyantın Avrupa’da hızla yayılması çok endişe verici.”

 

AŞILAMA HIZI ARTIRILMALI

Henüz Türkiye’de görülmeyen bu varyantın yayılmaması için acil tedbirler alınması gerektiğinin altını çizen Turan şu uyarılarda bulundu: “Güney Afrika ve komşu ülkelerine uçuş yasağı ve bu ülkeden gelenlere karantina zorunluluğu gibi bazı önlemler halihazırda alındı. Ancak, Omicron varyantının tüm dünyada yeniden hızla yayılma, hatta yeni bir dalgaya yol açabilme ihtimaline karşılık mevcut kısıtlamaların bu varyantın görüldüğü bütün ülkeleri kapsayacak şekilde genişletilmesini, ayrıca Türkiye genelinde virüsün yayılmasını önleyecek ve aşılama hızını artıracak tedbirlerin acilen alınmasını öneriyoruz.” 

 

Varyantın Türkiye’de yayılımın yavaşlaması için koronavirüsle ilgili bilinen tedbirlere uyulmaya devam edilmesi gerektiğini ifade eden Turan, şu hatırlatmayı da yaptı: “Omicron ya da diğer varyantlardan korunmak için başta maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmeye devam edilmeli. Özellikle kapalı alanlarda ve kalabalıkların toplandığı açık alanlarda tedbirli olunmalı. Mevcut aşılar da koruyuculuklarını sürdürdüğü için aşılamaların da hızla devam etmesi ve tam doz aşılamaların tamamlanması çok önemli.”

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
Kış Aylarında
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ
AKILLI MİKROPLAR
DOĞRU ANTİBİYOTİK KULLANIMI
CORONA VİRÜS HAKKINDA
BİLİNMESİ GEREKENLER
UÇUKLAR KABUS OLMASIN
BİLMENİZ GEREKENLER
12 EKİM DÜNYA ARTRİT GÜNÜ
"İYİLEŞMEK İÇİN HAREKET ET"
DAHA AZ ACIKIN VE SUSAYIN
ORUÇ TUTANLAR DİKKAT
GÖZLÜK MÜ LENS Mİ?
RAHATLIK ÖNEMLİ...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ZAYIFLAMA MİTLERİ YIKILDI
MEME SAĞLIĞI İÇİN
KALBİNİZ ÇOK MU ATIYOR?
SİZ HASTALIKTAN KORKMAYIN
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :