Okunma Sayısı: 8860
CANLI YORUMLAR

ONUNLA OYUN OYNAYIN

Zeka gelişimine oyun etkisi

Çocuk denince akla ilk glen şeylerden biri oyundur. Oyun, çocukların çevreyi, dünyayı tanımasını sağlıyor ve çocuğun zeka gelişimini etkiliyor. "Sağlıklı beyin gelişimi için oyun oynamak önemli bir etkendir." diyen Anne Boyutu yazarlarından Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin, oyunun çocuk zekasına katkısını anlatıyor:

 

"Sağlıklı beyin gelişimi için oyun oynamak önemli bir etkendir. Oyun, çocuğun hayal gücünü ve el becerisini geliştirir. Ayrıca, çocuğun fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak güçlenmesini sağlar. Peki ama nasıl?

 

Aslında oyun oynamak, çocuğun beynindeki farklı alanları çeşitli şekillerde uyarmak demektir. Çocuktaki kabullenilmişlik, anlaşılmışlık duygularını arttırmasının yanı sıra, zeka üzerinde olumlu etkileri de vardır.

 

Zeka, insanın adaptasyon yeteneği olarak tanımlanır. Uyum ise zekanın farklı komponentleri ile gerçekleşir. Bu noktada, Gardner’ın çoklu zeka teorisine göre oyun oynamanın etkilerinden bahsetmek gerekiyor.

 

Teori, problem çözme ve yeni beceriler kazanma düşünüldüğünde zekanın 8 türünden söz eder. Bunlar da sözel zeka, matematiksel–mantıksal zeka, görsel–mekansal zeka, müzik–ritmik zeka, bedensel– kinestetik zeka, kişilerarası zeka (zihin okuma becerisi), içsel zeka (kimlik) ve çevresel zeka olarak adlandırılır.

 

Çocuk oyunları, zekanın komponentlerini barındırır. Oyun, çocuğun farklı zeka türlerinin gelişimine katkıda bulunur."

 

Tamamını okumak için tıklayınız...

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
AYAKTA DA OLSA KAHVALTI
ÇOCUK İÇİN ŞARTTIR ŞART!
ENGELLİ MİNİKLERE
BİLİMSEL REHABİLİTASYON
GRUP İÇİNDE VAROLABİLSİN
SOSYAL BECERLERİ ÖNEMLİ
BU HASTALIĞA DİKKAT
VAJİNA YOKLUĞU...
MAAİLE KİTAP OKUYALIM
DİL GELİŞİMİNE BÜYÜK KATKI
JURASSIC LAND
28-29 ŞUBAT'TA İSTANBUL'DA!
KARDEŞLER ARASI HİYERARŞİ
SİZİN AİLENİZDE NASIL?
UYURGEZER ÇOCUKLAR
ÇOCUKLARDA UYURGEZERLİK
BAKICI SENDROMU!
ÇALIŞAN ANNELER DİKKAT!
ÇOCUKLARA ÜCRETSİZ TELEFON
AİLEYLE RAHAT İLETİŞİM

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
1-12 YAŞ ARASI DAVRANIŞLAR
ÇOCUKLAR NEDEN YALAN ...
PAYLAŞMA FİKRİNE ALIŞ...
İKİNCİ ÇOCUK MESELESİ
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
ROBOT SEVGİLİLER
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :