Okunma Sayısı: 7299
CANLI YORUMLAR

SAÇ DÖKÜLMELERİ

SÜRECİN ETKİLERİ

Sürecin Saç Dökülmelerine Etkileri

 

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte, mevsimsel saç dökülmelerine dikkat çeken uzmanlar, metabolik sorunların yanı sıra karantina sürecinde yaşanılan stresinde, saç dökülmelerini arttırabileceğini belirtiyor.

 

 

Karantina sürecinde yaşanılan stresin, mevsimsel ve metabolik sorunlardan kaynaklanan saç dökülmelerini artırabileceğini belirtenÇevre Hastanesi doktorlarındanDermatolog Dr. Arpi Tırpancı, bu artışın birkaç ay içinde görülebileceğini söyledi. 

 

Dr. Tırpancı; “Saç dökülmelerinin metabolik nedenleri arasında beslenme bozuklukları, kontrolsüz diyet yapmak, anemi (kansızlık), hipotiroidizm, protein metabolizma bozuklukları yer alır. Bu gibi sorunlarda saçta incelme, kırılma, renginde matlaşma / açılma görülebilir. Sistemik olarak ilaç kullanmak (Bazı antibiyotikler, sıtma ilaçları vb) saç renginde değişiklik yapabilir. Birçok metabolik hastalıkta saç rengi farklılıkları görülebilir. Saçta, normal ve daha açık renk, (Band şeklinde saç teli boyunca görülmesi) beslenmedeki düzensizliği yansıtır. Bağırsak hastalıklarında, bağırsak ameliyatlarından sonra, anemi, demir eksikliği anemisi, vitamin A eksikliği saçta renk değişikliğine eşlik eder. Melanin sentez bozukluğunda tam beyaz saç, açık sarı, grimsi renkte saçlar görülebilir. Saçlı deri enfeksiyonları bakteri, mantar, virüs gibi mikro organizmalar veya mikroparazitlerle oluşur ve sıkça saç kaybına yol açmasına rağmen erken tanı ve tedavi ile kalıcı dökülme görülmez” dedi.

 

Saç ve tırnakların deri ekleri olduklarını söyleyen Dermatolog Dr. Arpi Tırpancı, genellikle saç sorunlarına tırnak bozuklukları da eşlik edebilir dedi ve saç hastalığı nedeniyle başvuranların, tırnak muayenesinin de yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SADECE ESTETİK SORUN DEĞİL
SEDEF HASTALIĞINDAKİ RİSK
FELÇ HASTALARINA YENİ UMUT
KALICI ETKİLER AZALABİLİR
GRİP GÖZÜ TEHDİT EDİYOR
GÖZÜ SIK OVUŞTURMAYIN
ÇOCUKLARDA YANIKLAR
YANIK İZİ DERKEN
YEMEKTEN SONRA YENEN MEYVE
ZARARLIDIR, ÇÜNKÜ!!!
STRES EPİLEPSİYİ TETİKLİYOR
ERGENLİK ÇAĞINDA DİKKAT!
MEVSİM DEĞİŞİMİNDE
MİGRENDEN KORUNMAK İÇİN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
OKUMA GÖZLÜKLERİ ÇÖPE
HASTALARA VIP MUAMELESİ
MUCİZE İKSİR
ÇÖLYAK HASTALARINA MÜJDE
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
HAMİLELERİN YENİ MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :