Okunma Sayısı: 7779
CANLI YORUMLAR

YAZ ENFEKSİYONLARINA DİKKAT

BUZ RİSKLİ

Yaz aylarında sıcak havalardan dolayı mikroorganizmalar daha çabuk çoğalarak, gastroenterit adı verilen mide bağırsak enfeksiyonuna yol açabiliyor.

Özel Anadolu Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Uzman Dr. İrfan Uruç, sıcak havalardan dolayı daha çok su tüketildiğini anımsatarak, hijyen konusuna dikkat edilmezse eğer su yoluyla alınan mikroorganizmaların daha çabuk çoğaldığını söyledi. Dr. Uruç, içtiğimiz sudan yediğimiz yemeklere kadar, dikkat etmemiz gerektiğini söyledi.

Enfeksiyon riskini en aza indirmek için en önemli kurallardan birinin, elleri sık sık yıkamak olduğunu belirten Dr. Uruç, bunun yanında özellikle süt ve süt ürünlerinin sıcakta kolay bozulabilir olmasından dolayı bu tarz yiyecek ve içecek tüketiminde daha hassas davranılması gerektiğini belirtti.

Buz kullanımı riskli

Yaz aylarında kişilerin serinlemek için buzlu içeceklere yöneldiğini kaydeden Uruç, çoğu işletme tarafından çeşmeden buz kalıplarına dökülen suyun çok sağlıklı olmadığını ve buz makinalarının genel temizliğinin aksatıldığını söyleyerek, özellikle dışarıda buz kullanımından kaçınmamız gerektiğini ifade etti.

Uzman Dr. İrfan Uruç, “Yaz enfeksiyonuna yakalanan kişilerin ishal olması durumunda ilk olarak, kaybedilen suyun ve tuzun yerine koyulması gerekir. Bunun için de bol bol su içilmeli, yağsız ve posasız yiyecekler tüketilmelidir. Eğer hastanın durumu 48 saat içinde bir gelişme göstermezse, konuyla ilgili uzmana başvurması gerekmektedir’’ dedi.

Ezbere uyguladığımız hatalar olabilir, bunlardan kaçınalım

Uzman Dr. İrfan Uruç ayrıca, “Enfeksiyondan kaynaklanan ishal durumunda evde çözümler üretmeye çalışılıyor. En çok yapılan hatalardan birisi de kahvenin içine çeşitli ürünler koyup tüketmek oluyor. Çay ve kahve tüketimi ishal problemine çözüm üretmez. Tam tersi, su kaybına neden oluyor. İyi geleceğini düşünürken probleminizi daha da ağırlaştırabilirsiniz’’ dedi.

En çok dikkat etmemiz gereken unsurlardan bir tanesinin de bilinçsiz ilaç tüketimi olduğunu vurgulayan Uruç, bir uzman kontrolünde olmadan eczanelerden alınan ishal kesicilerin yanlış olduğunu ve bu ilaçların kontrolsüz alınmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ENGİNAR MEVSİMİ
BAHAR YORGUNLUĞUNU ATIN
AĞIZ KANSERİ
SİNSİ İLERLİYOR
KALBE KIŞ TAVSİYELERİ
HAYATİ ÖNLEMLER NELER?
Bu kış bizi ne hasta etti
EN SIK YAŞANAN SORUNLAR
UYGUNSUZ OTURMAYIN
OFİSTE BUNA DİKKAT EDİN
ALERJİ MEVSİMİ KAPIDA
MEVSİM GEÇİŞLERİNDE ÇIKIYOR
HIÇKIRIK NEYİN HABERCİSİ?
HASTALIK İŞARETİ OLABİLİR
12 EKİM DÜNYA ARTRİT GÜNÜ
"İYİLEŞMEK İÇİN HAREKET ET"
KENDİNİZE İYİ BAKIN
HAFTASONUNU MASAJA AYIRIN
BOYUN FITIĞININ NEDENLERİ
BU ALIŞKANLIKLARA DİKKAT

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
AKILLI ALÇI GELİŞTİRİLDİ
AĞRI KESİCİYE KAFEİN ...
SAVUNMAYI GÜÇLENDİRELİM
RAMAZAN'DA BIRAKIN
23 NİSAN
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :