Okunma Sayısı: 11996
CANLI YORUMLAR

SIRA BEKLEMEYİ BİLİYOR MU?

Bilmiyorsa işi zor!

Paylaşma ve sırasını beklemek

Çocuklar üç yaş civarına kadar diğerlerinin duygularını çok az dikkate alır ve esasen benmerkezci olurlar. Özellikle yaşadıkları alanı süreklisavunurlar. Çok az şeye sahip bu çocukların sonuç olarak sahip olduklarını paylaşmakta biraz gönülsüz davranmaları hiç de şaşırtıcı değildir.

Çocuklar paylaşmak gibi sıra beklemeyi de, okulda ya da daha küçük yaşlarda yuvada öğrenmeye başlar. Herhangi bir çocuğa paylaşmayı ve sırasını beklemeyi öğretmenin en iyi yolu, evde diğer çocuklarla yapılan denemelerdir. Bu işe çocuğunuz daha bir bebekken, onunla yemeği paylaşarak başlayabilirsiniz. Yemek yemeye başladığında onunla bir elmayı, muzu ya da başka herhangi bir yiyeceği paylaşın.

Örneğin bir meyveyi parçalara ayırarak kendi tabağınıza koyun ve sonra bu parçaları ona vermeye başlayın. Böylece yemeğinizi gerçekten onunla paylaştığınızı hissedecektir. Ya da masada yemekleri ikram ederek, eşinizin çayından yudumlayarak, ailenin diğer üyeleri ve arkadaşlarınızla bir şeyler paylaştığınızı görmesini sağlayın. Yemeğinizi paylaştığınızı ona gösterdikten sonra, kendi yemeğini de sizinle paylaşması için onu teşvik edin. Örneğin pastanın son dilimini ikiye bölerek çocuğunuz ve arkadaşı arasında paylaştırın.  

Paylaşmayı teşvik edici bir başka yöntem de çocuğunuz ve arkadaşları ya da kardeşleri arasında paylaşılacak tek bir oyuncak ya da oyun satın almanızdır. Bu taktik ayrıca sırasını beklemeyi öğrenmesinde de ona yardımcı olacaktır. Özellikle küçük çocuklar sıralarını bekleme konusunda sabırsız davranabilirler. Bu yüzden çocuğunuz sırasını beklerken ona oyalanacağı bir şeyler verebilirsiniz. Sabırsızlığının önüne geçmek için ona sarılabilir, parkta gezinti sözü verebilir (aynı gün olmasına dikkat edin) ya da onu övebilirsiniz.

Çocuğunuzun yaşı biraz daha büyükse, onunla düzenli olarak, tüm ailenin katıldığı masa oyunları oynayabilirsiniz. Oynarken her oyuncuyu, sadece kendi pozisyonlarıyla ilgilenmektense, diğer oyuncuların durumunun farkında olmaları ve oyundaki genel gidişatla ilgilenmeleri için teşvik etmeniz ve sıra bekleme kurallarına uymanız da son derede öğretici olur.

Çocuğunuza paylaşmayı ve sırasını beklemeyi öğretirken, olayları onun bakış açısından görmeye çalışın. Örneğin arkadaşları geldiğinde onun için hazine kadar değerli olan birkaç oyuncağını saklamasına izin verin. Bu oyuncakların paylaşılması gerektiğine dair herhangi bir ısrarda bulunmayın. Buna benzer olarak başkalarını da her zaman onun önüne koymayın.

Çocuğunuz herkesin eşit fırsata sahip olması gerektiğini idrak edene kadar sıranın önünde olmayı kendinde bir hak olarak görecektir. Böyle davrandığınızda çocuğunuz kendisine ait bazı eşyaları saklamasının adil bir şey olduğunu ve çeşitli durumlarda kendisine öncelik vermesinin sorun olmadığını fark edecektir. Diğer yandan da, yaşı ya da aile içindeki konumu ne olursa olsun herkese aynı önemin verildiğini anlayacak, arkadaşlarına ve akrabalarına da bu şekilde davranacaktır.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
MUTLU EVLİLİK FORMÜLÜ
ESRA EROL'DAN 12 MADDE
BEBEK İSTİYORSANIZ...
BU BESİNLERİ TÜKETİN!
ONU ANAOKULUNA HAZIRLARKEN
NELER YAPMALISINIZ?
HAMİLELİKTE 39. HAFTA
KİLONUZ ARTMAMALI
BİRAZ SOFRA ADABI LÜTFEN!
MUHABBETE KATILAN ÇOCUKLAR
İNTERNET BAĞIMLISI MISINIZ?
ŞU 8 MADDEYE CEVAP VERİN
SOSYAL SERMAYENİZ NEDİR?
ZOR ZAMANLARDA KİM VAR?
GRUP İÇİNDE VAROLABİLSİN
SOSYAL BECERLERİ ÖNEMLİ
TÜRKÇE E-KİTAP PROJESİ
AB, BURADAN ÖĞRENİLECEK
ÇOCUK NASIL İKNA EDİLİR?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ARKADAŞA SAYGI NEDİR?
UFAKLIK PAYLAŞILAMIYOR MU?
BOŞANMIŞ BABALARA 5 ÖNERİ
KENDİNE NASIL GÜVENECEK?
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
2012 YILINA DAMGA VURAN
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :