Okunma Sayısı: 11691
CANLI YORUMLAR

BOŞANMADAN NASIL ETKİLENİR?

Çocuğunuzdaki belirtiler

Bazı anne-babalar "artık geçinemiyoruz" veya "o beni aldattı" gibi cümlelerle açıklar boşanmayı. Aslında çocuğunuz için durum daha karışıktır. Boşanan bir anne-babanın çocuğunun farklı bakış açıları olabilir:

  • Değişim korkusu: Anne-babası boşanan çocuk hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını bilir. Önceden içinde bulunduğuı güvenli ortam değişecektir. Birçok şey değişecektir, sadece anne ve babanın sürekli çevresinde olma durumu değil. Akrabalarından bazılarıyla iletişimi kopabilir. Yatma zamanı, yemek saatleri, okuldan sonra rutin olarak yaptığı aktiviteler değişebilir.  
  • Terkedilme korkusu: Anne ve baba ayrılmışsa veya ayrılmayı düşünüyorlarsa, çocukta bir ebeveynini kaybederse diğerini de kaybedebileceğine dair gerçekçi bir korku oluşur. Dünyada yapayalnız kalma fikri çocuk için çok korkutucudur.
  • Bağları kaybetmek: Aileleriyle doğal bir bağı olan çocuk, arkadaşlarını, beslediği hayvanları, kardeşini veya komşularını da kaybetmekten korkar. Bazen çocuklar çevrelerine bile bağlanırlar, dolayısıyla taşınmak bile çocukta bir tepkiye yol açabilir.
  • Aile içi tansiyonla baş etmek: Boşanma sonrasında tartışmalar yıllarca sürse de boşanma sırasında ve hemen sonrasında tartışmalar daha yoğun olur. Ve çocuğu diğer ebeveyne karşı kışkırtmaya çalışan ebeveynler çocuk için içinden çıkılmaz bir durum yaratır.

Tehlike sinyalleri – Boşanma sırasında çocuklarda gözlenen davranışlar

Çocukların boşanma esnasında neler yaşadıklarını anlamak için ebeveynler çocuklarını gözleyebilir, bazı ortak belirtileri arayabilir. Çocuğunuzda aşağıda bahsedilen belirtiler varsa, çocuğunuz sizin boşanmanızla başa çıkamıyor demektir.

  • Anne-babayı tekrar bir araya getirmeye çalışma: Bazı çocuklar boşanmanın bir şeklide kendi suçları olduğu gibi yanlış bir fikre kapılırlar. Bu çocuklar ya olumsuz davranışlar sergiler ya da mükemmel olmaya çalışırlar ki anne-baba boşanmaya gerek duymasın, boşanmaktan vazgeçsin.
  • Agresiflik ve isyan: Çocuk normalde olduğundan daha agresif davranışlar sergileyebilir. Daha fazla anlaşmazlık çıkarıp daha kızgın davranabilir.
  • Depresyon ve uzaklaşma: Stres altındaki bir ailede çocuk genellikle uzaklaşıp depresyon belirtileri gösterir. Bunlar yalnız kalma isteği, yeme bozukluklarının başlaması, intihar etmekle tehdit etme gibi belirtilerdir.
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
AYRILMA VE KAYBETME KORKUSU
ÇOCUKTA GÜVEN DUYGUSU
ÇOCUKLARDA KİMLİK AŞAMALARI
ÇOCUKLA ZITLAŞMAK SONUCA GÖTÜRMEZ!
İYİ BİR BAKICI
BULMANIN İNCELİKLERİ...
ŞEKER VE TUZ KRİZLERİ
ÇOCUĞUNUZU KORUMA REHBERİ
YOKSA AİLEDE SORUN MU VAR?
BU,ÇOCUKTA NASIL ANLAŞILIR?
ÇOCUKLARA BÜYÜ ANLATILACAK
DERS PROGRAMI AÇIKLANDI
BÜYÜMENİN ANAHTARI BESLENME
BEBEKLİK AYRI ÇOCUKLUK AYRI
"MORFİN ETKİSİ YARATIYOR"
KORKUYORSA VE UYUMUYORSA
KORKULAR VE HAYALLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
TEK ÇOCUK MU KARDEŞ Mİ?
İSYANI ÖNCEDEN TAHMİN EDİN
SİZ DOĞAL ÖĞRETMENLERSİNİZ
MÜJDE BEBEĞİNİZ OLACAK!
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
ROBOT SEVGİLİLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :