Okunma Sayısı: 25022
CANLI YORUMLAR

"YAVRUM, BİZ BOŞANIYORUZ!"

Onun "suçu" değil. Bilsin!

Çocuğunuzun, hayatındaki bu büyük değişimi kabullenmesi için ilk adım boşanacağınızı ona anlatmaktır.

Araştırmalar, evde sürekli sözlü ve fiziksel tartışmaya tanık olan çocukların, huzurlu ve tartışmasız bir ortamda büyüyen çocuklardan çok daha kötü etkilendiğini gösteriyor. Bu nedenle, çocuklar boşanma sonrasında daha iyi bir durumda olabiliyor. Yine de anne-babasının boşanacağını öğrenmek her çocuk için travmatik olacaktır.

Bazen boşandıktan sonra bile kavga etmeye devam eden anne- babalar, çocuklarını birbirlerine karşı silah olarak kullanır. Bu davranış sonucunda çocuk arada kalmış hisseder ve büyük ölçüde zarar görür.

Çocuklar düzgün ailevi koşullar altında, anne-babanın ayrı olduğu bir evde sağlıklı bir şekilde büyüyebilirler. Çocuğa yardımcı olmak için anne ve babanın yapacağı şeylerin başında boşanma konusunda çocuğu önceden haberdar etmek geliyor. Çocuğunuzun yaşı ne olursa olsun bu durumdan etkilenecektir. İşte, durumu nasıl anlatacağınıza yönelik öneriler:

  • Yaşı ne olursa olsun, çocuğunuza boşanacağınız söylemelisiniz.
  • Ebeveynler çocuklarıyla bu haberi paylaşmak için bir araya geldiklerinde, kendilerini frenler. Ama eğer ebeveynlerden birinin çocukla iletişimi daha iyiyse, onun konuşması travmayı azaltabilir.
  • Ebeveynlerin hiç biri çocuğu suçlayacak veya çocuğun o şekilde anlamasına sebep olacak bir şey söylememeli. Ebeveynler çocuğun taraf seçmesine neden olacak bir şey yapmamalı ya da söylememeli. Ayrılığın sebebi olarak anne ya da baba suçlanmamalı, bu, çocuğun ebeveynlerinden birinin iyi, birinin kötü olduğunu düşünmesine yol açar.
  • Çocuğa, boşanmadan sorumlu olmadığı açıklanmalı. Boşanmanın çocukla ebeveynler arasında değil, anne ve baba arasında olduğu anlatılmalı. Bu sayede çocuk kendini suçlu hissetmeyecektir.
  • Taraflar boşanma konusunda emin olmadan çocuğa hiçbir şey söylenmemeli.
  • Boşanma haberi herkesin bir arada olacağı bir gün verilmeli. Örneğin, çocuğun o gün okula gitmiyor olması iyi olur. Çünkü kendini yalnız hissedecektir ve yanında olmanız daha güvende hissetmesini sağlayacaktır.
  • Çocuklar ne olacağını, hayatlarının nasıl devam edeceğini bilmek isterler. Bu nedenle çocuğunuz okulu ve gelecek yaşantısı ile ilgili sorular sorabilir. Gelecek konusunda emin olamayabilirsiniz, dolayısıyla bu konularda fazla detaya girmekten kaçının.
  • Çocuğunuz “Neden?” sorusunu sorarsa, bu aslında “Neden bu benim başıma geliyor?” anlamına gelir. Sizin neden boşandığınız ile ilgili değildir. Çocuğunuzun boşanma nedenlerini bilmesine gerek olmadığından bu konuda ayrıntıya girmeyin.
Boşanan çiftler, çocuğun şüphelerini gidermelidir. “Seni hala seviyoruz, ve hep seveceğiz” “Biz annen/baban ile ayrılıyoruz, seninle değil” “Ayrılmamızın nedeni senin yaptığın herhangi bir şey ile ilgili değil” gibi cümlelerle onu rahatlatmalıdır.

Haber: Pınar Koçer Aydın

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
10 MİLYON AVROLUK KEDİ
DÜNYANIN EN ZENGİN KEDİSİ
ÇOCUKLAR NE KADAR HAZIR
VELİLER NE YAPMALI?
EPİLEPSİ YOK OLABİLİR
ÇOK DİRENÇLİ DEĞİLSE...
BOĞA BURCU ÇOCUKLARI
HIZ DEĞİL RAHATLIK DÜŞKÜNÜ
EVİNİZİ GÜVENLİ HALE GETİRİN
ÇOCUK DOSTU EVLER MÜMKÜN
LYS'YE AZ KALDI
GERİLİMİ NELER AZALTIR?
İYİ KARNE KÖTÜ KARNE
TEPKİNİZ NASIL OLSUN?
ATATÜRK'E ÖZEL BÖLÜM
İÇERİK NETLEŞTİ.
DEMİR EKSİKLİĞİ
SEBEPLERİ, TEDAVİ YÖNTEMLER
SONBAHAR HASTALIKLARI
PROF. DR. MOCAN ANLATIYOR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KABUS GERİ DÖNDÜ
AİLEDE SAĞLIKLI İLETİŞİM
AŞKI KORUMAK İÇİN...
DÜNYAYI ÇOCUK GÖZÜYLE...
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
BİR KADININ ÇANTASINDA
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :