Okunma Sayısı: 9375
CANLI YORUMLAR

YAŞLANAN ERKEK SENDROMU

Sorunlar bitmiyor

Her ne kadar yaşlanmak kadınların korkulu rüyası olsa da, erkekler de yaşlanıyor... Orta yaştan sonra yaşam hanesine eklenen her yeni yıl, erkeklik hormonu testosteronun düşmesiyle birlikte erkeklerde fiziksel, zihinsel ve psikolojik sorunlara yol açıyor.

Yaşlanmayla birlikte erkekler, kadınlardaki menopoza benzeyen bir süreç yaşıyor. Kadında östrojen hormonunun eksikliğiyle başlayan bu sürecin erkekteki ateşleyeni, testosteron seviyesinin düşmesi oluyor. Her ne kadar erkekte kadınlardaki kadar büyük bir kayıp olmasa da, azalan erkeklik hormonu yüzünden bazı sıkıntüar yaşanabiliyor. ´Yaşlanan Adam Sendromu´ olarak adlandırılan bu rahatsızlıkla ilgili olarak Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Serkan Deveci merak edilenleri yanıtlıyor. 

Yaşlanan erkek kaç yaşından itibaren Ürolojik takip yaptırmalı?

Kesin bir yaş olmasa da, 45 yaşından sonra bütün erkeklerin ürolojik olarak takibe alınması gerekiyor. Bu takip, prostat kanserinin ve yaşlanan adam sendromunun erken tanısı için önem taşıyor.

Takiplerde rutin olarak neler yapılıyor?

´Yaşlanan Adam Sendromu´ ve prostat kanserinin takibi farklı olduğu için değerlendirmelerin ayrı ayrı yapılması gerekiyor. Prostat kanserinin erken tanısının konulabilmesi için toplumda gereken bilinç oluştu ancak ´Yaşlanan Adam Sendromu´. henüz bilinmiyor. ´Yaşlanan Adam Sendromu´ prostat hastalıklarından farklı değerlendiriliyor. Bu sendromda, yaşlanma ile erkeklik hormonu olan testosteron seviyesindeki düşüş bir arada seyrediyor.

´Yaşlanan Adam Sendromu´ ne gibi rahatsızlıklara neden oluyor? 

´Yaşlanan Adam Sendromu´ aynı zamanda erkek menopozu, andropoz ya da yaşlanan adamda hipogonodizm olarak da adlandırılıyor. Her erkek 30´lu yaşlardan sonra 10 yılda bir, kanında bulunan testosteronun yüzde 10´unu, 50 yaşından sonra ise yüzde 25´ini kaybediyor. Testosteron denince herkesin aklına ilk olarak cinsellik gelse de, aslında bu sadece cinsellikle ilgili bir hormon değil. Testosteron hem erkekte hem de kadında ruh halini düzenliyor. Cesaret, iyi olma hali, entelektüel aktivıte, kas gücü, karın bölgesinde zayıflama ve kilo artışı da bu hormonla ilgili oluyor. Testosteron seviyesi düşen erkek kendisini iyi hissetmiyor, kaslarında zayıflama başlıyor, göbek bölgesinde yağlanma oluşuyor, entelektüel aktivitesi zayıflıyor. Bununla birlikte depresif ruh hali, uyku bozuklukları, cilt değişiklikleri, cinsel isteksizlik, ereksiyon problemleri, ortaya çıkıyor. Tüm bu belirtilerin toplamı, ´Yaşlanan Adam Sendromu" nu oluşturuyor. Yani düşen testosteron seviyesi, sadece cinsellikle ilgili olmayan, yaşamın bütününü ve iş hayatnı da kapsayan bir takım sorunlara yol açıyor.

Bu şikayetlerle ilgili olarak doktora başvuru oranı nedir?

45 yaşından sonra prostat hastalıkları açısından muayene olma alışkanlığı gelişse de, bu muayene kapsamında ´Yaşlanan Adam Sendromu´ değerlendirilmiyor. Çünkü hastalık çok iyi bilinmiyor. Entelektüel aktivitede zayıflama, göbek çevresinde yağlanma ve kaslarda zayıflama, yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak görüldüğü için bu durumun üzerinde fazla durulmuyor. Ancak önemli bir hastalık olduğundan, tüm bu belirtilerin önemsenmesi ve gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.

Hangi aşamada testosteron takviyesine karar veriliyor?

Bundan beş yıl önce, testosteron replasmasının (azalan hormonu yerine koymanın) prostat kanseri riskini artıracağı düşünülüyordu. Ancak araştırmalar bu iddianın gerçeği yansıtmadığını gösterdi. Günümüzde prostat kanseri olanlara bile testosteron replasmanı yapmak mümkün olabüiyor. Hormon replasmanı prostat kanseri riskini artırmadığı gibi, prostat kanserlilerinde kanserin progresyonunu da (ilerlemesini) artırmadığı konusunda son dönemlerde yayınlar bulunuyor.

Testosteron takviyesi uygulaması hangi durumlarda sakıncalı?

Erkeklerde görülen meme kanserinde, uyku apnesinde ve bu durumdan etküenebilecek olan diğer bazı hastalıkları olanlarda testosteron replasmanı yapılması sakıncalı bulunuyor.

Testosteron da östrojen gibi kombine olarak mı uygulanıyor?

Kadın ve erkek mekanizmaları birbirinden farklı olduğu için kadınlarda replasman yapılırken östrojen ve testosteron birlikte kullanılyor. Çünkü testosteronun aktif olması için östrojen de gerekiyor. Ama erkeklerde böyle bir durum söz konusu olmadığı için sadece testosteron replasmanı yapılıyor. Replasmanı uygulamanın farklı yöntemleri var. Replasman ağızdan, damar içine ya da cilde sürme yoluyla yapılabiliyor. Bu uygulama teknikleri arasında cilt üzerine jel sürme, en basit ve yaygın olanı. Hastanın jeli cildinin üzerine, günde bir kez, sabahları uygulaması yeterli oluyor.

Tedavinin yaş sınırı var mı?

Hayır, böyle bir sınırlama olmadığı gibi, tedavi ömür boyu da sürebiliyor. Ayrıca biz artık yaşamın her evresinde sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmenin mümkün olduğuna inanıyoruz.

Tanı nasıl konuyor?

Testosteron düzeyi, kan örneği alınarak ölçülüyor. Bu uygulamanın, sabah 08:00-10:00 saatleri arasında yapılması gerekiyor. Çünkü bu saatlerde, erkeklik hormonu en yoğun seviyede oluyor. Bu saatlerde bakılan testosteron düzeylerinde düşüklük varsa ve hastalığın semptomları görülüyorsa, hastaya ´Yaşlanan Adam Sendromu" tanısı konuluyor ve testosteron hormon replasmanına başlanıyor.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BUNLAR BAŞKA ABUR CUBUR
HEM LEZZETLİ HEM DE...
ASTIM RİSKİNE KARŞI KORUNUN
TETİKLEYİCİLER VE ÖNLEMLER
ÖZGÜRLÜK MÜ BEBEK Mİ?
KADINLARIN YENİ SORUNU
BEYİN KANAMASINA DİKKAT
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ARTIRIYOR
BEBEK AYAĞI GİBİ
AYAK PEELİNG'İ DİYE BİR ŞEY
NASIL BİR YAŞAM İSTERSİNİZ
TÜRKİYE'NİN KALP HARİTASI
TÜP BEBEKTE SON GELİŞMELER
BAŞARIYI ARTIRAN FAKTÖRLER
BEYNİNİZİ DOĞRU KULLANIN
DOĞRU KARAR VERMEK İÇİN...
TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE
DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BAŞARI=GENÇLİK VE DİNAMİZM
ERKEN BOŞALMA
ÜRETRİT (ERKEK HASTALIĞI)
TESTİS MUAYENESİ
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
HAMİLELERİN YENİ MODASI
OJENİZ NE RENK OLSUN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :