CANLI YORUMLAR
DR. NESLİM G. DOKSAT
DR. NESLİM G. DOKSAT
Çocuk, Ergen ve Genç Psikiyatrı

KORKU FİLMLERİ VE ÇOCUĞUM

Çocukluk dönemi korkuları
07.08.2012

Dört ile altı yaş arasındaki çocuklarda korkuların ortaya çıkması çok sıktır. Bu korkular karanlık korkusu, hırsız korkusu, hayvan korkusu şeklinde kendini gösterebilir.

Çocukluk dönemi korkularının en sık ortaya çıkış şekillerinden bir tanesi de seyredilen bir korku filmini takiben olur. Genellikle kendi istekleriyle bu filmleri seyrederler. İzlerken çok beğenirler ve etkilenirler. Ancak daha o gece veya takip eden gün içerisinde, yalnız kalamama, tek yatamama, tuvalete tek başına gidememe şeklinde korkular ortaya çıkar.

Bu konuda ebeveynlerin eğitimli olmaları son derece önemlidir. Prensip olarak korku filmlerinin ancak 10 yaşından sonra ve de yetişkinlerle birlikte seyredilmesi uygundur. Film bittiği zaman üzerinde konuşmak, çocuğu gerçeklere uygun şekilde bilgilendirmek son derece önemlidir. Seyrettikleri şeylerin kurgu ve hayal ürünü olduğu, gerçek hayatta böyle şeylerle karşılaşmalarının mümkün olamayacağı ifade edilmelidir. Prensip olarak, böyle filmlerden korkmaya meyilli olan ve çeşitli korkuları olan çocuklara korku filmi seyrettirmemek en doğrusudur.

Daha küçük çocuklara başından sonuna kadar bir korku filmini seyrettirmek uygun değildir. Bazı durumlarda istemeden de olsa, çocukların birkaç film karesine denk gelmelerine rastlanabilmektedir. Böyle bir durumda filmin sonlandırılması, şahit olunan sahneler üzerinde ivedilikle çocukla konuşulması ve gerçeğe uygun şekilde bilgilendirilmesi gereklidir.

Okulda, özellikle büyük çocukların daha küçük çocuklara korku filmlerinden sahneler anlatıp, gerçekmişçesine korkutmalarına sık rastlıyoruz. Çocuğumuz böyle bir durumdan bahsettiği takdirde, ebeveyn olarak doğru bilgiyi vermemiz ve olayı büyütmeden korkusunun üstüne gitmesini sağlamamız durumunda, bu korkuyu pekiştirmeden yenmesini temin etmiş oluruz.

Aksi takdirde, çocuğun bu korkuyu uzun uzun anlatmasına izin verip, korktuğu şeyden kaçınma davranışı sergilemesine göz yumarsak, hatta kendimiz de bu durumu desteklersek, korkusunu pekiştirmiş oluruz.

Şunu unutmamalıyız ki, bir korku daima diğer korkuları besler. Dallanıp budaklanmış, zenginleşmiş bir korku yumağıyla başa çıkmak çok daha güçtür ve uzun zaman alır. O nedenle, bu tür filmlerin hayal dünyasını ve yaratıcılığı destekliyor olmasından ötürü ve de bunları seyreden diğer arkadaşlarından geri kalmaması adına, kontrollü olarak 10 yaşından sonra seyrettirilmesi uygundur. Ebeveyn olarak bu konuda da çocuklarımızın yanında olmamız ve onları en doğru şekilde bilgilendirmemiz, ailevî eğitimin önemli bir parçasıdır.

 

 


Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :