CANLI YORUMLAR
OP. DR. CİHAN UÇAR
OP. DR. CİHAN UÇAR
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

MEME KÜÇÜLTME

Fayda ve riskleri
28.12.2011

Büyük memeli kadınlar, sanki boyunlarına iple bağlanmış fazladan birer-ikişer kilo asılmış gibidirler. Dikkatle bakarsanız sırtları hep kambur, omuzları hep düşüktür. Omuz ve sırt kaslarına fazlasıyla yük binmekten kaynaklanan kas ağrıları, hatta boyun ve torakal omurlarda fıtıklaşmaya yol açacak kas zafiyeti görülebilir.

Ameliyat olmak için plastik cerrahlara başvuranların bir kısmı, Fizik Tedavi veya Beyin Cerrahi polikliniğine, boyun ve sırt ağrısı nedeniyle başvurmuş ancak çözümün meme küçültme ameliyatından geçtiği tavsiyesi ile gelenlerdir.

Meme küçültme işleminin fonksiyonel kazancı, sadece sırt kaslarını, omurlara binen yükü azaltmak değildir. Meme küçültme işleminde, meme doku kitlesi azaltılır. Meme dokusu ne kadar fazlaysa, o kadar meme dokusuyla ilgili sorunu fazla yaşama riski vardır.

Küçültme ameliyatıyla bu risklerden de uzaklaşmış olursunuz. Meme büyüklüğü olanlarda, meme altındaki terleme ve cilt problemleri, kaşıntı, kızarıklık rahatsız edici bir durumdur. Çok büyük, sarkık memelerde, bu durum meme altından gelen kokuya da neden olur. Eşler açısından rahatsız edici boyuta ulaşabilir. Bir de büyük memenin sutyen içine tıkıştırılma problemi, kadın için gerçekten psikolojik bir travmadır.

Doğum yapmamış, hatta ergenlik döneminde olup, göğüsleri aşırı büyük olan, 18-19 yaşlarında genç kızları da ameliyat etmek durumunda kalıyoruz. Bunlar ciddi meme büyüklüğü olan ve her bir memeden genellikle birer kiloya yakın doku çıkardığımız bayanlar.

Ne kadar çok meme dokusu çıkarırsak veya ne kadar çok meme aşağı doğru sarkmışsa -meme başını yukarı taşıdığımız mesafe ne kadar çok uzaksa- bu bayanların emzirememe riskleri de o ölçüde artmakta.

Son zamanlarda medial ve central pediküllü olarak tanımlanan meme küçültme ameliyatlarıyla, meme başı altındaki meme dokusunun korunduğu ameliyatlarla bu emzirme riski azaltıldı.

Kadınlar hangi meme tipini beğeniyor: Plastik cerrah olarak gözlemlerim; genç ve zayıf bayanlar daha çok damla tarzı memeden hoşlanıyor. Orta grup ve üzeri dekoltenin dolgun gösterdiği modeli seviyor. Koltuk altına doğru uzanan meme dokusundan kimse hoşlanmıyor. Yuvarlak top gibi duran değil, doğal görünümdeki meme tercih ediliyor. Sizce de öyle mi?...


Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :