Okunma Sayısı: 12941
CANLI YORUMLAR

3-6 AYLIK BEBEKLERDE GÜVEN

Kendine güvendiren oyunlar!

 

Yeni doğum yaptınız. Yorgunsunuz. Ama başarabilirsiniz! 

Eylem Planı:

• Bebeğinizin bakımını eşiniz, sorumlu olan başka bir yetişkin ya da daha büyük çocuğunuzla paylaşın. Ancak bebeğin çok fazla şeyin değiştiğini hissetmemesi için bakımını paylaşacağınız bu insanları, sizin rutininize mümkün olduğunca çabuk uymaları için teşvik edin.

• Eve misafir çağırarak, onu dışarı çıkararak ya da başka yollarla bebeğinizi yeni yüzler ve seslerle tanıştırın.

• Bir anne-bebek grubuna katılın.

• Bildiği şarkı ve oyunları tekrarlayın. Böylece sadece melodileri ve kelimeleri tanıyarak bile kendine güven kazanacaktır.

• Keşfetmesi ve oynaması için ona güvenli bir alan sağlayın. Sizin desteğinizle oturabilmeyi başardığı sıralarda sevdiği oyuncakları, ulaşması, sallaması ve alması amacıyla ona doğru sarkıtabilir ya da onlara ulaşmaya çaba göstermesi için hemen uzanamayacağı yerlere koyabilirsiniz.

• Yardım almadan oturmayı başardığında bir ‘hoppala’ ile özgürlüğün tadını çıkarmasına izin verin. Kapı pervazlarına kurabileceğiniz hoppalayla bebeğiniz neşeyle zıplayacak, dik durabildiği için yeni bakış açıları kazanacak ve hareketlerini kontrol edebildiği için mutlu olacaktır. Yine de ürünü kullanırken üretici talimatlarını dikkatle okuyup uygulayın.

• Yeni geliştirdiği, daha doğrusu genel olarak bütün yaklaşımlarını övün. Zaten özsaygı dediğimiz şey de ilk olarak bize en yakın insanlardan aldığımız onaylamalarla kazanılır. Ayrıca bu yaştaki bir çocuk aşırı ilgi ve övgü ile şımarmaz. 

 

 

 


  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
HAMİLELİKTE BABANIN DURUMU
BABANIN PSİKOLOJİSİ
İÇE DÖNÜKLERİN GİZLİ GÜCÜ
TOPLUM KİMİ ÖDÜLLENDİRİYOR?
ANNE SÜTÜ BANKASI
BUZDOLABINDA SAKLANIYORLAR
KENDİNE NASIL GÜVENECEK?
BU ÖĞRENİLECEK BİR ŞEYDİR
AŞIK OLACAKSINIZ
KAŞMİR VE MERSERİZE...
ÇALIŞMA GÜNÜ MÜ
YOKSA OYUN GÜNÜ MÜ?
EV ERGONOMİSİ VE CİNSELLİK
BİR ALAKASI VAR ELBET...
ÇOCUĞUNUZUN HAYAL ODASI
GERÇEĞE NE KADAR YAKIN?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
YA ONA BİR ŞEY OLURSA
ÇOCUĞUM BENDEN ÖNEMLİ
TÜRKİYE 47. OLDU
ÇOCUĞUNUZ ZEKİ Mİ DEĞİL Mİ
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :