Okunma Sayısı: 16724
CANLI YORUMLAR

ARKADAŞLARINA VURUYOR!

Şiddet esneklik kabul etmez

Sizin çocuğunuz dünyanın en tatlısı tabiki. herkesin çocuğu öyle. Ancak kendimize dürüst olalım bazen hoş olmayan huylar geliştiriyorlar. paylaşmamak, tükürmek, küfür etmek, hatta en fenası vurmak. Çocuk deyip geçmiyoruz. Şiddet (küçük de olsa) tolere edilebilen bir davranış değil, bunu ona öğretmelisiniz. 

• Çocuğunuzla olası nedenleri tartışırken öncelikle sakin ve kontrollü davranmaya çalışın. Acaba ona daha fazla zaman ayırmanıza ihtiyaç duyuyor olabilir mi? Yoksa evde ona gösterilen ilgiyi azaltan yeni bir bebek mi var? Okulla ilgili çalışmaları zor mu buluyor? Kendisi zorbalığa mı uğradı? Aile fertlerinden birini mi kaybetti ya da yeni taşınılan yere uyumsuzluk mu çekiyor? Birisi ona sinirine dokunacak bir şeyler mi söyledi ve misilleme yapması için provoke mi etti? Yoksa sadece canı mı sıkıldı? Sizin arayışınız sürerken, kendisini köşeye sıkışmış bir hayvan gibi hissedeceği ve bir çıkış yolu arayacağı için size saldırırsa ya da sizi suçlarsa tepki göstermemeye çalışın.

• Zorba davranışına kimlerin dahil olduğunu ve neden birini hedef olarak seçtiğini anlamak için yaptıklarını tüm boyutlarıyla anlatmasını isteyin.

• Çocuğunuzla zorba davranışa maruz kalma üzerine konuşarak, bu tür bir davranışın, mağdur olan çocuk üzerinde uzun dönemli etkilerinin neler olabileceğini konuşun.

• Çocuğunuzun kurbanı olan çocukla ve ailesiyle görüşün. Çocuğunuza da daha iyi bir yöne doğru değişmesinin ancak samimi bir biçimde özür dileyerek mümkün olacağını anlatın.

• Sizin çocuğunuzu ve diğer çocukları gözlemeleri için okul çalışanlarından yardım isteyin.

• Bu tür bir davranışa karşı bir daha esneklik göstermeyeceğinizi ve herhangi bir tekrar durumunda da bazı şeyleri yapmakla ilgili izinlerinin elinden alınarak cezalandırılacağını (bunların ne olacağına karar vermek size kalmış) ona vurgulayın.

• Davranışını değiştireceğine dair onunla uzlaşmaya varın. Sorundan bir süreliğine de olsa uzak durursa, bir hediye ya da özel bir muameleyle onu ödüllendirin. Ancak bunu yaparken aynı davranışı tekrar sergilemeyeceğine ya da sorunun çözümüne yönelik bir sonuca vardığınızdan emin olun.

• Başarısızlıkları ya da siniriyle başa çıkması için farklı stratejiler geliştirmesinde ona yardımcı olun. Sakinleşmesi için beş dakikalığına sessiz bir yere götürmek, davranışını değiştirmesinde ona yardımcı olmak isteyen başka bir çocukla konuşmak, birkaç dakikalığına derin ve düzenli nefes alıp nefesine konsantre olmasını sağlamak gibi şeyler yaparak bunu sağlayabilirsiniz.

• Davranışında değişiklikler gösterdiği zaman, bunu fark ettiğinizi çocuğunuza belli edin ve iyi davranışı için onu övmeyi sakın unutmayın.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
UYURGEZER ÇOCUKLAR
ÇOCUKLARDA UYURGEZERLİK
KENDİNE NASIL GÜVENECEK?
BU ÖĞRENİLECEK BİR ŞEYDİR
ÇALIŞAN ANNENİN ZORLUKLARI
VİCDAN AZABINI BIRAKIN!
ÇOCUĞUNUZU İHMAL ETMEYİN
İHMAL İNME RİSKİ YARATIYOR
GRUP İÇİNDE VAROLABİLSİN
SOSYAL BECERLERİ ÖNEMLİ
ÇALIŞAN KADININ SEKS HAYATI
STRES SEKSİ ETKİLER Mİ?
KOLAY AİLE MÖNÜLERİ
10 SAĞLIKLI YEMEK ÖNERİSİ
ÇOCUKLARA TRENDSETTER SERİ
TARZ VE İNDİRİM BİR ARADA
HIRÇIN VE AGRESİF ÇOCUKLAR
SABİHA PAKTUNA ANLATTI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
GÜVEN, BEBEKLİKTEN GELİR
BEBEKLERİN UÇAK NOTU
"EVET YAPABİLİRSİN"
AİLE VE ZAMAN KULLANIMI
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
BAZILARI KASLI SEVER
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :