Okunma Sayısı: 10321
CANLI YORUMLAR

ÇOCUĞUNUZA AÇIKLAMA YAPIN

Sır saklamak

 

Bir çocuğun davranışsal sorunlarının temelinde genellikle "Çocuğun iyiliği için ondan saklanmış" bir aile sırrı vardır. Bu aile sırrı, bir düşükle, birilişkiyle, önceki bir evlilikle, evlatlık alınmayla, bir hastalıkla, bir aldatmaylaya da buna benzer bir olayla ilgili olabilir. Bir sırrı çocuğa açıklayıp açıklamama kararı, koşullara, çocuğun olgunluğuna bağlı kişisel bir karardır. O bilgiyi anlayıp hazmedecek olgunluğa ulaşıncaya kadar çocuğun bu sırrı mutlakabilmesi gerekmez.

Aslında önemli olan gerçekler değil, anne babanın bu sırra tepkileri, bunun birbirleriyle ve çocuklarıyla ilişkilerine etkileri konusunda birbirlerine karşı açık ve dürüst olmalarıdır. Anne baba önce, kendi içlerindeki duygusal çatışmalarla çocuklarına karşı duygularını birbirinden ayırmalıdır. "Yarım kalmış bir iş varsa" eğer, meselenin kendisi doğrudan konuşulmasa bile,çocuklar zaman içinde bu konuyu konuşmaya başlayacaktır. Eğer bir açıklama yapılmazsa büyük ihtimalle kendileri bir senaryo yazacaklardır.

Uzun vadede, önemli bir şeyi açıklamamayı tercih etmekle bir sırrın uzun süre saklanıp sonunda güveni suistimal eder bir hale gelmesi arasında bir denge kurulması gerekir.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
OKUL SONRASI ÖDEV KAVGASI
ONA YARDIM EDİN...
AİLELERİN BÜYÜK TELAŞI
O ŞİMDİ OKULLU OLDU
KAYITLAR TAMAM
ÇOCUĞUNUZ HANGİ OKULDA?
PROJELERİNE YARDIMCI OLUN
PERFORMANS ÖDEVLERİ
SÜT İÇMEK İSTEMİYORSA
BİR DE AROMALI DENEYİN
ÇOCUĞUNUZ VE SORUNLARI
NE KADAR HABERDARSINIZ?
ÜNİVERSİTEYE DOĞRU SON ADIM
TERCİH SÜRECİNE DİKKAT
İLKOKUL ÇOCUKLARI NE YEMELİ
AİLELERE ÖNERİLER
TATİL SONRASI OKULA DÖNÜŞ
UYUM İÇİN NE YAPMALI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
OKUL OLGUNLUĞUNA ERİŞ...
ÇOCUKLARDA GELİŞİM
40BİN ÖĞRETMENE EĞİTİM
ISRARCI ANNE-BABALAR
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
YAŞLANMAK GÜZELDİR
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :