Okunma Sayısı: 10013
CANLI YORUMLAR

ÇOCUĞUNUZA AÇIKLAMA YAPIN

Sır saklamak

 

Bir çocuğun davranışsal sorunlarının temelinde genellikle "Çocuğun iyiliği için ondan saklanmış" bir aile sırrı vardır. Bu aile sırrı, bir düşükle, birilişkiyle, önceki bir evlilikle, evlatlık alınmayla, bir hastalıkla, bir aldatmaylaya da buna benzer bir olayla ilgili olabilir. Bir sırrı çocuğa açıklayıp açıklamama kararı, koşullara, çocuğun olgunluğuna bağlı kişisel bir karardır. O bilgiyi anlayıp hazmedecek olgunluğa ulaşıncaya kadar çocuğun bu sırrı mutlakabilmesi gerekmez.

Aslında önemli olan gerçekler değil, anne babanın bu sırra tepkileri, bunun birbirleriyle ve çocuklarıyla ilişkilerine etkileri konusunda birbirlerine karşı açık ve dürüst olmalarıdır. Anne baba önce, kendi içlerindeki duygusal çatışmalarla çocuklarına karşı duygularını birbirinden ayırmalıdır. "Yarım kalmış bir iş varsa" eğer, meselenin kendisi doğrudan konuşulmasa bile,çocuklar zaman içinde bu konuyu konuşmaya başlayacaktır. Eğer bir açıklama yapılmazsa büyük ihtimalle kendileri bir senaryo yazacaklardır.

Uzun vadede, önemli bir şeyi açıklamamayı tercih etmekle bir sırrın uzun süre saklanıp sonunda güveni suistimal eder bir hale gelmesi arasında bir denge kurulması gerekir.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
AİLELERE ÖNEMLİ UYARILAR
ÇOCUKLARA 13 YAŞ SINIRI...
HASTALIK SEZONU AÇILDI
ÇOCUK HASTALIKLARINA DİKKAT
KÖTÜ NOTLARIN SEBEPLERİ
PEKİ YA DİĞERLERİ
SINIF TEKRARLAYAN ERGENLER
NESLİM DOKSAT ANLATIYOR
SAĞLIK RAPORU MU DAMGA MI
4+4+4'TE YENİ TARTIŞMA
PROJELERİNE YARDIMCI OLUN
PERFORMANS ÖDEVLERİ
BU RAPOR DA NEYİN NESİ
NASIL VERİLİYOR
OKUL ÇAĞINDA SAĞLIKLI
NELER YAPMAK GEREKİYOR?
RUTİNLER BELİRLEYİN
EYVAH OKUL BAŞLIYOR!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUKLA İLETİŞİMDE HATALAR
İLKOKULDA MİNİĞİNİZE ...
ÇOCUĞA ÖZEL OKUL FORMÜLÜ
DÜZENLİ EV ÖDEVİ
BİR KADININ ÇANTASINDA
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :