Okunma Sayısı: 7927
CANLI YORUMLAR

TATİL BİTTİ OKUL AÇILIYOR!

Yine ödev faslı başlıyor...

 

Okulların açılmasına fazla bir zaman kalmadı. Bu hem iyi hem kötü haber. İyi haber çünkü çalışan anneler  “çocuğum evde ben değilim” stresinden kurtulacak. Kötü haber çünkü ödev stresi başlıyor. Hem de sadece çocuğunuz için değil sizin için de.

Çocukların okul döneminde aileleriyle karşı karşıya kalmasında ve tartışmasında en büyük sebeplerden biri ev ödevleri. Bu dönemde hemen hemen her evde şu klasik yaşanır; çocuklar ev ödevi yapmak istemez, anne-babalar yaptırmaya çalışır.

Aslında bir anne baba olarak çocuğunuza bu konuda yardımcı olabilmenizin pekçok yolu var. 

  • Çocuğunuza ödevi olup olmadığını sorun (bu bir kitabı okumak kadar kolay bir ödev bile olabilir). Ondan ödevi olduğunu kendiliğinden söylemesini beklemeyin.
  • Çocuğunuza yardım edebileceğiniz bir şey olup olmadığını sorun, asla ödevin tamamını yapmayın.
  • Evde internet bağlantılı bir bilgisayarınız ve mürekkebi dolu bir yazıcınız olmasını sağlayın.
  • Yeterli kırtasiye malzemesini (kalem, kâğıt, silgi, cetvel, yapıştırıcı, zımba gibi...) ve sözlük, imla kılavuzu gibi temel kaynakları hazır edin.
  • Evde ödev yapabileceği sessiz ve huzurlu bir ortam hazırlayın.
  • Ev ödevini yapmak için günlük bir rutin belirleyin. Örneğin ödevini okuldan gelir gelmez mi yapacak yoksa biraz ara verip dinlenecek mi? Böylece kendiliğinden ödev yapması gerektiği bilincini kazanacak ve ödevini geç saatlere bırakmayacaktır.
  • Çocuğunuza güvenilir yardımcı kaynak olabilecek internet siteleriyle ilgili bilgi verin, bu sitelerden bilgiye nasıl ulaşıldığını anlatın.
  • Eğer mümkünse, okulda işlenen konularla ilgili müzeleri veya tarihi yerleri birlikte ziyaret edin.

Ev ödevi çocuğunuzun eğitiminde çok kritik bir öneme sahiptir; okul, ev ve çocuğunuz arasında önemli bir köprüdür. Ama çocuğunuzun okul dışı aktivitelerinin (spor yapmak, müzikle, resimle veya dansla ilgilenmek gibi) önüne geçmemelidir. Ayrıca ödev bir stres kaynağı veya stresli bir aktivite haline GELMEMELİDİR. Çocuğunuz ev ödevleriyle boğuşurken ona her zaman destek olun ve ödevini başarıyla yaptığı zaman da onu övün. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KÖTÜ YA DA YETERSİZ UYKU
OKUL HAYATINI ETKİLEMESİN
Eğitimcilerden SBS uyarısı
ÖĞRENCİLERE TAVSİYELER
DERS ZİLİ ÇALIYOR
ÇOCUKLAR OKULDAN KORKMASIN
ÇOCUKLUK AŞKI
RENKLİ SİLGİLERİN AŞKI
BESLENME ÇANTASI ÖNEMLİ
NASIL HAZIRLANMALI
%90 KAYIT YAPTIRMAYACAK
ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR...
AİLELERİN ZOR TERCİHİ
RAPOR ALMAK ZORUNLU

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HEDİYENİZ KABUSUNUZ O...
AİLELERE ÖNEMLİ UYARILAR
OKUL SERVİSİNDE YENİ KARAR
ÇOCUĞUNUZU OKULA HAZI...
YENİ YILDA DENEYİN
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
TOPLAYIN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :