Okunma Sayısı: 8254
CANLI YORUMLAR

RUTİNLER BELİRLEYİN

Eyvah okul başlıyor!

* Yatma vakti: Yatma rutini özellikle de küçük yaştaki çocuklar için çok önemlidir. Ayrıca çocukların ve gençlerin de yeterli uykuyu almaları gerekir. Çevrenizde yorgun ve uykulu gözlerle okula giden birçok öğrenci görmüşsünüzdür. Yetersiz uyku, okulda çocuğun öğrenme sürecini de kötü şekilde etkilemektedir.

* Kahvaltı zamanı: Ailenin tüm fertleri aynı anda masaya oturamıyor bile olsa, iyi bir kahvaltı yapabilecekleri bir sabah rutini belirleyin. Her sabah evin içinde koşuşturma olması normaldir, ancak bunu stresli bir hale getirmemek gerekir. Ayrıca beslenme çocukları ayakta tutan en önemli şeylerdendir. Saat 11 civarı, öğlen yemeğine aşağı yukarı 1 saat gibi kısa bir süre kala güçlerinde bir azalma gözlenir. Araştırmalar gösteriyor ki, sabah kahvaltı etmeyen çocuklar, saat 11 civarında allak bullak oluyorlar. Kahvaltıda, bir kâse sütlü kahvaltı gevreği veya bir tost veya hafif bir omlet, peynir, zeytin gibi şeyleri mutlaka yemeliler.

6. sınıftan sonra kantinden, marketten veya pastaneden alınmaya başlanan gazlı içecek, cips, poğaça, gofret gibi abur cuburlar çocuğunuza, öğle yemeğine kadar konsantrasyon seviyesini yeterli derecede tutacak enerjiyi vermeyecektir. Bazı okullar bu yüzden kahvaltı saatlerini zaman çizelgelerine almaya başlamışlardır.

Kahvaltı yaparken, televizyon, DVD seyretmelerine veya bilgisayar oyunu oynamalarına izin vermemeye çalışın. Bu zamanları sohbet etmek için çok güzel değerlendirebilirsiniz. Gün boyunca yapacağınız şeyleri ve günlük planlarınızı paylaşabilirsiniz. Bu da aile içindeki iletişimi ve etkileşimi olumlu yönde etkileyecektir.

* Çay saati ve akşam yemeği: Anne babaların günün bu kısımlarını çocuklarıyla birlikte geçirmeleri yerinde olacaktır. En azından akşam yemeğini bir arada yemek için zamanınızı ayarlayın. Aslında günümüz şartlarında aileler çok nadir bir araya gelebiliyor. Ve elbette sohbet etmeye çok az vakit bulabiliyorlar. Çocukları ödevlerini yapmak üzere odalarına göndermeden önce çay içip tost yerken veya birlikte akşam yemeği için masayı kurarken, toplarken ya da yemek yerken, “okul nasıldı?”, “neler öğrendiniz?” gibi konuşmalar pozitif bir havaya yaratacaktır. Bu arada size ev işlerinde yardımcı olduğunda onu ödüllendirebilirsiniz.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KOKULU MALZEMELERE YASAK
BAKANLIK GENELGE YAYIMLADI
OKUL OLGUNLUĞUNA ERİŞTİ Mİ?
BİREYSEL FARKLILIK ETKİLİ
ÇOCUK YETİŞTİRİRKEN KARARLI
KARARLI OLMANIN ÖNEMİ
MİNİKLER OKULA MERHABA DEDİ
İLK GÜN NASIL GEÇTİ
ABİ VE ABLAYLA GELEN BAŞARI
MİNİK YILDIZLARIN HİKAYESİ
OKULDA İLK GÜN SENDROMU
ÇOCUĞUNUZ ENDİŞELİ Mİ?
OKUL SONRASI ÖDEV KAVGASI
ONA YARDIM EDİN...
SINIF TEKRARLAYAN ERGENLER
NESLİM DOKSAT ANLATIYOR
TERCİH MARATONU BAŞLADI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÜNİVERSİTELİLER İÇİN BURS
SAĞLIK RAPORU MU DAMGA MI
ÇOCUĞUNUZLA OYNAYIN
SÜREKLİ "KORKMA" DERSENİZ
OJENİZ NE RENK OLSUN
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
YAŞLANMAK GÜZELDİR
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :