Okunma Sayısı: 8118
CANLI YORUMLAR

RUTİNLER BELİRLEYİN

Eyvah okul başlıyor!

* Yatma vakti: Yatma rutini özellikle de küçük yaştaki çocuklar için çok önemlidir. Ayrıca çocukların ve gençlerin de yeterli uykuyu almaları gerekir. Çevrenizde yorgun ve uykulu gözlerle okula giden birçok öğrenci görmüşsünüzdür. Yetersiz uyku, okulda çocuğun öğrenme sürecini de kötü şekilde etkilemektedir.

* Kahvaltı zamanı: Ailenin tüm fertleri aynı anda masaya oturamıyor bile olsa, iyi bir kahvaltı yapabilecekleri bir sabah rutini belirleyin. Her sabah evin içinde koşuşturma olması normaldir, ancak bunu stresli bir hale getirmemek gerekir. Ayrıca beslenme çocukları ayakta tutan en önemli şeylerdendir. Saat 11 civarı, öğlen yemeğine aşağı yukarı 1 saat gibi kısa bir süre kala güçlerinde bir azalma gözlenir. Araştırmalar gösteriyor ki, sabah kahvaltı etmeyen çocuklar, saat 11 civarında allak bullak oluyorlar. Kahvaltıda, bir kâse sütlü kahvaltı gevreği veya bir tost veya hafif bir omlet, peynir, zeytin gibi şeyleri mutlaka yemeliler.

6. sınıftan sonra kantinden, marketten veya pastaneden alınmaya başlanan gazlı içecek, cips, poğaça, gofret gibi abur cuburlar çocuğunuza, öğle yemeğine kadar konsantrasyon seviyesini yeterli derecede tutacak enerjiyi vermeyecektir. Bazı okullar bu yüzden kahvaltı saatlerini zaman çizelgelerine almaya başlamışlardır.

Kahvaltı yaparken, televizyon, DVD seyretmelerine veya bilgisayar oyunu oynamalarına izin vermemeye çalışın. Bu zamanları sohbet etmek için çok güzel değerlendirebilirsiniz. Gün boyunca yapacağınız şeyleri ve günlük planlarınızı paylaşabilirsiniz. Bu da aile içindeki iletişimi ve etkileşimi olumlu yönde etkileyecektir.

* Çay saati ve akşam yemeği: Anne babaların günün bu kısımlarını çocuklarıyla birlikte geçirmeleri yerinde olacaktır. En azından akşam yemeğini bir arada yemek için zamanınızı ayarlayın. Aslında günümüz şartlarında aileler çok nadir bir araya gelebiliyor. Ve elbette sohbet etmeye çok az vakit bulabiliyorlar. Çocukları ödevlerini yapmak üzere odalarına göndermeden önce çay içip tost yerken veya birlikte akşam yemeği için masayı kurarken, toplarken ya da yemek yerken, “okul nasıldı?”, “neler öğrendiniz?” gibi konuşmalar pozitif bir havaya yaratacaktır. Bu arada size ev işlerinde yardımcı olduğunda onu ödüllendirebilirsiniz.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
DERS ZİLİ ÇALIYOR
ÇOCUKLAR OKULDAN KORKMASIN
SEÇMELİ KOMİSYONU KURULDU
TERCİH MARATONU BAŞLADI
KREŞTE GÜVENDE Mİ?
ÖĞRENMENİN 3 YOLU
ÜNİVERSİTEYE DOĞRU SON ADIM
TERCİH SÜRECİNE DİKKAT
TATİL BİTTİ OKUL AÇILIYOR!
YİNE ÖDEV FASLI BAŞLIYOR...
ALİ GİT AYŞE GEL TARİH OLDU
YENİ MÜFREDAT AÇIKLANDI
OKUL BAŞARISI VE ÖDEVLER
EBEVEYNİN KATKISI
ÖĞRETMEN Mİ İMAM MI?
AÇIĞI KİM KAPATACAK?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
NE KADAR DAKİKSİNİZ?
%90 KAYIT YAPTIRMAYACAK
ÇOCUKLARA BÜYÜ ANLATILACAK
OKUL SIRASINDA BEL DESTEĞİ
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
BAZILARI KASLI SEVER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :