Okunma Sayısı: 6597
CANLI YORUMLAR

DİYABET VE DİŞ SAĞLIĞI

Önce şeker kontrolü!

Ağız ve diş sağlığında en büyük özeni isteyen durumların başında diyabet hastalığı geliyor. Uzmanlar, diş kayıpları, tedavi süreci, önlemler ve öneriler konusunda hastaları bilinçli olmaları için uyarıyor. Diş hekimine gitmeden 3 ay öncesinden kan şekerini kontrol altına almak gerekiyor.

İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Serhat Yalçın diyabet hastalarında diş sağlığının hayati önemde olduğunu vurgulayarak hastaların diş hekimine gelmeden 3 ay öncesinden kan şekerini kontrol altına alması gerektiğine dikkat çekti. Hastalığın kontrol altında olup olmamasının tedavi planlamasını etkilediğini belirten Yalçın, kontrollü diyabeti olan bir hastada sorun yaşanmazken, kontrolsüz diyabette kötü yara iyileşmesi ve enfeksiyona yatkınlık olduğunu bunun da çene cerrahisi esnasında meydana getirilen yaranın iyileşmemesi ve oral floranın etkisiyle enfekte olmasına neden olabileceğini söyledi.

Yalçın şöyle devam etti: “Ağızdaki enfeksiyon odakları hipergliseminin kontrol altına alınmasını daha da güçleştirir çünkü enfeksiyonda vücudun insülin ihtiyacı artar ve bu şekilde bir kısır döngü oluşur. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce kan şeker düzeyinin bilinmesi büyük önem taşır. Hasta rutin olarak kan şekerini ölçüyorsa problem yoktur ancak ölçmüyorsa son üç aydır diyabetinin ne kadar kontrol altında olduğunu kesin bir şekilde gösteren HbA1c testinin istenmesi yerinde olur.”

Yalçın diyabetli hastaların dikkat etmeleri gereken noktaları şöyle sıraladı:

-Hasta insülin kullanıyorsa randevudan önce öğününü yemeli ve insülinini gereken saatte yapmış olarak gelmelidir, randevu saati de sabah ile öğlen arasında bir zamana ayarlanır.

-Hasta cerrahi girişim sırasında şekeri düşerse söylemelidir ve diş hekimi de elinin altında şekerli su bulundurmalı, gerekirse hastaya içirmelidir.

-Stres ve adrenalin de insülin ihtiyacını artırır. Hasta stresliyse doktoruyla konsültasyon yapılarak insülin dozunun ayarlanması istenebilir.

-Hastanın kan şeker düzeyinin % 120-180 mg arasında olması durumunda çene cerrahisi girişimin güvenli sınırlar dahilinde yapılabileceğini gösterir.

  • Prof Dr Serhat Yalçın diyabetli hastalarda implant yapılamayacağı gibi yanlış bir kanı mevcut olsa da hastalık kontrol altında ise yapılabileceğini ancak osseointegrasyon için bekleme süresinin daha uzun olduğunu belirtti. Yalçın diyabetli hastalarda implant yapılmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Özellikle diyabeti olan ve periodontal hastalık nedeniyle dişini kaybeden genç hastalarda implant yapılması hastaların yüzünü güldürür. Kontrol altındaki diyabetiklerde hafif ve orta tiplerinde implant uygulanması rahatlıkla yapılabilir. Hasta operasyon günü ilaçlarını almalı ve iyileşme dönemi boyunca da metabolik kontrolünü sağlamalıdır. Sigara içiyorsa operasyon öncesinde bırakması iyi olur. İmplant yapılacak kemiğin sağlıklı olması, tekniğin doğru uygulanması ve kan şeker seviyesinin 130 mg/dl’nin altında olması ile hastaya implant uygulanabilir. Diyabet kontrol altında değilse kontrol altına alınana kadar implant operasyonu ertelenmelidir.” Bu hastaların HgA1c değerleri %7 nin altında olmasına dikkat edilmelidir.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
HIZLI DİYETLERE DİKKAT
ZARARI KALICI OLMASIN
LOKANTALARDA KALORİ TABLOSU
OBEZİTE İLE MÜCADELE
AGIZ KOKUSU
SU MUCİZESİ
İDRAR KAÇIRMAYA AKUPUNKTUR
4 KADINDAN 1'NDE GÖRÜLÜYOR
ÇOCUKLARA CORONA VİRÜS
NASIL ANLATILMALI?
SİGARA VE KANSER
SEÇİM SİZİN
GRİP GÖZÜ TEHDİT EDİYOR
GÖZÜ SIK OVUŞTURMAYIN
Çabanın ve isteğin azlığı,
EVLİLİKLERİ MUTSUZ KILIYOR?
SAÇ EKTİRECEKLER DİKKAT
RESİMLERE ALDANMAYIN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
IHLAMUR ÇAYI HAZIRLARKEN
ELİNİ YIKAMAYA ALIŞSIN
BİR AVUÇ FINDIKTAKİ MUCİZE
BÖBREK TAŞI HUSUSU
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
2012 YILINA DAMGA VURAN
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :