Okunma Sayısı: 9622
CANLI YORUMLAR

EYVAH YATAKTA YAKALANDINIZ!

Peki ya hiçbir şey sormazsa

Çocuğunuz dünyaya geldikten sonra eşinizle sevişmeleriniz önceki kadar anlık, kendiliğinden, saat bilmez, mekân tanımaz olamıyor belki. Artık evde biri daha var ve önceliğiniz o oluyor hiç şüphesiz. O ki, zaman zaman uyutmakta güçlük çektiğiniz; huzursuz uykularında kendi yatağınızda yanınıza yer açtığınız... İşte o evdeki üçüncü nefes her zaman bıraktığınız yerde durmaz; bazen biti canlanır, bazen uykusu kaçar, kimi zamansa kâbus görür korkar. Sebepler değişkenlik gösterse de sonuç aynıdır: Üçüncü nefes ayaklanmıştır!

Sizse belki bu esnada, "sonunda yatırdık neyse" deyip...

Bu kadar dert edecek bir şey yok aslında. Önemli olan, sizi sevişirken gören çocuğunuza durumu nasıl anlattığınız... Ne de olsa hemen hemen tüm çocuklar, böylesi bir sahneye şahit oluyor. Bir diğer önemli nokta; çocuğun sorması kadar sormaması da esasında. Sorularımızın yanıtını Çocuk ve Ergen Psikiyatrı Neslim G. Doksat'tan alıyoruz. 

Çocuk anneyle babayı yatakta görüp bununla ilgili soru yöneltirse, nasıl yanıtlamalı?

Fred’un ilk sahnesi denir buna; hatırlanır ya da hatırlanmaz ama ortalama olarak herkesin hayatında böyle bir sahne olduğunu söyler Freud. Dolayısıyla, evet, bu yaşanabilen bir şeydir. Böyle bir şeye şahit olunduğunda – olmamasına özen göstermek lazım, bunun da altını çizelim – o zaman şöyle anlatılabilir: "Annen ve baban olarak biz birbirimizi çok seviyoruz, böyle yakınlaşıyoruz. Evli insanların yakınlaşmaları doğaldır." denebilir. 

Çocuk böyle bir sahne gördü diyelim, bununla ilgili soru sorması normal bir şeydir.

Tabii ki.

Peki sormazsa, bu onda daha sonra bir soruna yol açar mı, ya da böyle bir tespit yapılabilir mi?

Sormazsa zaten biliyordur aşağı yukarı. Bunu; utanılacak, sorulmaması gerken, ayıp bir şey gibi idrak ediyor olabilir. Yoksa sorar çocuk, onlar her şeyi sorar. Çocuk tarafından, cinselliğin ve seksin utanılacak veya ayıp bir şeymiş gibi idrak ediliyor olması kavramına biz çok sıcak bakmıyoruz. Tabulardan ve korkutmalardan biz her anlamda uzak durulmasını tavsiye ediyoruz. O zaman acaba ebeveyn tutumu olarak, cinsellikle ilgili aşırı cezalandırıcı veya baskıcı bir öğretide mi bulunuldu diye ben aklımdan şüpheyle geçiririm açıkçası. Normal çocuk bunu sorar, utanıp sormayabilir. Ama sormuyorsa, gerçekten ayıp bir şey olduğunu düşünüyordur; bunun sorgulanması gerekir. Cinsellik, elbette dört duvar arasında, iki kişi arasında yaşanan mahrem bir olaydır. Ancak mahremiyetle aşırı cezalandırıcı, utandırıcı, tabu koyucu ebeveyn eğitimini, cinsellik eğitiminden ayırmak gerekiyor. 

 

Söyleşi: Itır Yıldız

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KORUNMAK İÇİN RAPOR
TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİL
ÜLKER HERO BABY
BÖLGEDE "KAŞIK MAMA ÜSSÜ"
KONUKEVLERİNE YENİ STANDART
YAZIŞMALARDA KOD ADI
KEFİL OLMAYA EŞ RIZASI
YENİ BORÇLAR KANUNU
KARTLARDA BU ŞİFRELER YASAK
NEDENİ ÇOK BASİT!!!
ABD'DE KOKU YASAĞI
SEBEP ALERJİK RAHATSIZLIK
BAKANLIKTAN OBEZİTEYE SAVAŞ
"ACIKMADAN YEMEYİN"
TAPUDA YENİ DÖNEM
TÜM KAYITLAR SANAL ORTAMDA
ELİNİZE KAĞIDI, KALEMİ ALIN
HIDRELLEZ'E AZ KALDI!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
YAZININ VİDEOLARI
SİZİ SEVİŞİRKEN GÖRDÜ! NE OLACAK?

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUĞUM ZİHİNSEL ENGELLİ
SÖMESTR SONRASI SENDROMU
TİP 1 DİYABET RÖPORTAJI
SESLERİNE SES VER
İLGİLİ VİDEOLAR
ERKEN ERGENLİK
KADINLARA ÖZEL "MUTLULUK" OYUNCAKLARI
ERGENLİKTE UYUM SORUNU
LEYLEK HİKAYELERİ ANLATMAYIN
KISA SAÇ MODELLERİ
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :