Okunma Sayısı: 10242
CANLI YORUMLAR

YALNIZ ANNELER

Yorgunken oyun oynamak

İşten geldiniz, hem zihniniz hem vücudunuz yorgun. Tek istediğiniz dinlenmek ama bütün gün ya da bütün hafta sizi görmemiş küçük dinamo oyun oynamak istiyor. Çocuklar bizim kadar kolay yorulmadıkları için de bu oyunlar hep hareketli oluyor değil mi? Bir yandan vücudunuzu dinlendirirken bir yandan da onunla oynayabilirsiniz. Onu televizyon ya da dijital oyun dünyasına terk etmek son alternatif olsun ne olur. Biz size başka ip uçları önereceğiz.

Tek istediğimiz aşağıdaki oyunları kendi çocuğunuzun yaşına göre (tehlikeli olmayacak şekilde) farklılaştırmanız VE ASLA ÇOCUĞUNUZ YALNIZKEN UYUMAMANIZ!

  • Sırtüstü uzanın. Karnınızın üzerine bir tepsi koyabilirsiniz ya da dilerseniz tepsi olarak göbeğinizi de kullanabilirsiniz. Ondan oyun hamurlarını getirmesini isteyin ve karnınızın üzerinde dünyanın en büyük kulesini inşa etsin. Siz göbeğinizle kuleyi (ellemeden) devirmeye çalışın. Devrilince tekrar başlayın.

                                                       

  • Ayaklarınızı uzatın ve izleyici olun. Kocaman bir tiyatro salonundasınız ve yılın en mükemmel oyununu izlemek üzeresiniz. Sahnenin yıldızı elbette çocuğunuz. Size en sevdiği hikaye kitaplarını canlandırabilir ya da tamamen kendi hayal dünyasındaki oyunu oynayabilir. Ama alkışlamayı unutmayın.

 

  • Koltuğa karşılıklı oturun. Siz hayvanların isimlerini söyleyin o seslerini çıkarsın ya da siz sesleri yapın o hangi hayvanı taklit ettiğinizi bilmeye çalışsın.

 

  • Elinize bir oyuncağını alın ve bu oyuncağı ona gösterin. Şimdi koltuğa uzanın ve ondan gözlerini yummasını isteyin. Oyuncağı kolaylıkla bulamayacağı bir yöne doğru atın. Sonra o oyuncağı aramaya başlayınca yaklaştıkça sıcak, uzaklaşırsa soğuk diyebilirsiniz.

 

  • Yine aynı oyunu “altında, üzerinde, yanında, karşısında” şeklinde de oynayabilirsiniz. Bu yönleri öğrenmesine de yardım eder.

 

  • Koltuğa uzanıp gözlerinizi kapatın. 1-2-3 deyip açın. Gözleriniz kapalıyken size doğru ilerleyecek ama açınca duracak. Eğer onu hareket halinde görürseniz tekrar başlar. Size yakalanmadan yaklaşmayı başarır ve kolunuza dokunursa o kazanır. Tabi size dokunduğu an da yakalayıp öpmek serbest.

 

  • Yüzüstü yatıp kaya olun. O sırtınıza çıksın, tırmansın, kaysın, otursun. Kayanın üzerine çıkmış etraftaki hayvanları görmeye çalışan bir izci olsun. Gördüğü hayvanları size haber versin. Bu arada hayal gücünüzü çalıştırıp “O çalıların ardındaki çizgili hayvan ne? Ata benziyor sanki, gördün mü? Hangi hayvan o?” diye yönlendirmeyi ihmal etmeyin.

 

  • Siz yüzüstü yatın. Kötü kokulu bir nehir olun. O da bu kokulu nehrin kokusundan kurtulmak için üzerini toprakla kapamaya çalışan bir çiftçi olsun. Yastık, örtü, pike ne varsa üzerinize yığsın. En son hepsini üzerinizden atıp her yeri kokutun.

 

Küçük çocuklar genellikle iğrenç şeyleri eğlenceli bulurlar. Kötü kokan bir nehir (siz yani) etrafı kokutursa komiktir. Kaynın üzerinde etrafı gözetleyen izci (çocuğunuz) tam o anda çiş yapan bir zürafa görürse komiktir. Onun kahkahaları sizi dinlendirecek, en azından kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SUÇLULUK HİSSİNDEN SIYRILIN
SİZ DOĞAL ÖĞRETMENLERSİNİZ
EĞİTİM ADIM ADIM İLERLER...
GEBELİKTE İŞ YERİ RİSKLERİ!
ÇALIŞAN HAMİLEYSENİZ DİKKAT
BİR BİLENE SORUN
PSİKOLOĞUMUZ CEVAPLASIN...
DEĞİŞTİRMEDEN ANLAMAK...
"ÇÜNKÜ KİŞİLİK DEĞİŞMEZ"
ARKADAŞA SAYGI NEDİR?
SİZ ÖĞRETMEZSENİZ BİLEMEZ!
AYAKKABI DEĞİL ÇORAP
TRUMPETTE İLE İKONLUĞA
0-3 YAŞ ARASI
TELEVİZYON / TABLET İZLEME
DAVRANIŞLAR SİZİ ÜZMESİN
BASKILAR ALTINDA İDARE EDİN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
EVDE ÇOCUKLA TEK BAŞINA
YALNIZ BİR ANNEYSENİZ
YORGUN ANNE
OFF! TUVALET KAĞIDI B...
BAZILARI KASLI SEVER
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
YAŞLANMAK GÜZELDİR
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :