CANLI YORUMLAR
Burcu Mertoğlu
Burcu Mertoğlu
Veteriner Hekim

BEBEĞİNİZ OLACAKSA

Kedinizi cezalandırmayın
15.09.2011

Bebek sahibi olmaya karar verdiğinizde kedinizden vazgeçmek zorunda değilsiniz. 

Ne yazık ki pek çok kişinin ilk düşündüğü şey ondan vazgeçmektir.  Doğacak bebeğin verdiği heyecanla ve bilinçsiz oluşan endişeyle yapılan ilk iş, evdeki kediyi bir odaya kapatmak olur sonra hemen iyi bakabilecek bir yuva aranır. Bazen de vazgeçmek o kadar kolay olur ki cami avlusuna bırakırlar senelerdir baktıkları kediyi.

 

 

Düzenli olarak veteriner hekim kontrolü yapılan kediniz, sizin için ondan vazgeçmenizi gerektirecek bir tehlike oluşturmaz. Düzenli parazit muayenesi ve tedavisi yaptırmak rutinde de kaçınılmazdır.  Kedilerde yaşam çemberini tamamlayan toxoplazma gondi isimli protozoon tarafından meydana getirilen ve toxoplasmosis olarak adlandırılan hastalık zoonoz olması sebebi ile gebelik döneminde biraz daha önem teşkil etmektedir.  Pişmemiş gıdalarla insanlara ve kedilere bulaşan hastalık etkeni düzenli parazit tedavisi yapılmayan ve çiğ et ve süt gibi gıdalarla beslenen kedilerin dışkılarındaki parazitlerin yumurtalarıyla da insanlara bulaşabilir. Geçmişte toxoplama gondiye karşı oluşmuş bağışıklığınız yok ise parazit gebelik döneminde düşüğe ya da bebekte bazı problemlere sebep olabilir. Bu sebeple doktorunuzdan toxoplasma testinizi yapmasını isteyin. Eğer sonuç pozitif ise yani vücudunuz etkenle daha önce tanışmış ise, taşıyıcıysanız bir problem yok fakat negatif ise toxoplasma testini kedinize de yaptırmalısınız. Gebeliğiniz süresince toxoplasmosis hastalığına yakalanmamak için alacağınız tedbir; eğer kedinizde sonuç pozitif çıktıysa tedavi ettirmek ve dışkısıyla temas etmemek. Eğer kediniz içinde sonuç  negatif ise düzenli parazit kontrolü ve kuru mama ile beslemek onu ve kendi sağlığınızı korumak için atılacak ilk adımdır. Gebelik dönemi için riskli olan bu hastalıktan korunmak için kedi ile temas etmiyor olmanız yeterli değildir. Kediden korkuyor olmak, görünce yolunuzu değiştirmek, hiç kediye el sürmemiş olmak hastalıkla tanışmayacağınız anlamına gelmiyor. Vazgeçmeyi düşündüğünüz kedinizden daha riskli durumlar söz konusu. Paraziti yıkanmamış salatalar, sebze ve meyveler, iyi pişmemiş etler, çiğ süt, çiğ yumurta ile alma riskiniz, paraziti taşıyor olsa bile kedinizin dışkısından alma riskinizden çok daha fazladır. Bu sebeple kedinizden vazgeçmek yerine gerekli tedbirleri alın. Hayatınızın bu önemli döneminde bilinçsizce kedinizi cezalandırmayın.

Doğduğunda bebeğinizin en iyi arkadaşı olacak olan kediniz onun sağlıklı fizyolojik ve psikolojik gelişimi için de önemlidir.

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :