CANLI YORUMLAR
DERYA KEŞCİ
DERYA KEŞCİ

YENİ YIL NİYETLERİ

Olmalı mı olmamalı mı!
03.01.2012

Kendimi bildim bileli, şu abuk kişisel geliştirme kurslarında öğrendiğimiz‚ “Yeni bir başlangıç, yeni hedefler, yeni niyetler” olayına gıcığımdır.

Çünkü, ettiğim niyetleri genelde işleve geçiremiyorum. Disiplin özürlüsü bir insan olarak, zaten her türlü hedef artı amaç, yoldan kolayca sapabiliyor. Komik olan, bunu genelde kabullenmem ve “Ulan bu sefer sonunu getirecem, sonuna kadar gidecem” der, her seferinde ise‚ “Ya ben ne yapacaktım, bişi yapacaktım”  ya da “öfffff sıkıldım, yeter bu kadar” ile niyetlerimi yarıda bırakırım.

Yalnız artık olgun (!) bir insan olarak‚ getiremeyeceğin niyete, niyetlenme” diyerekten bu sene ki yeni yıl hedeflerini es geçiyorum.

Hiç unutmam bir senesi, yine gerzek kişisel geliştirme zımbırtısından aldığım bir öğüt doğrultusunda, 20 seçenekli bir niyet kağıdı yapıp, iş yerimde ki duvarıma asmıştım. O yıl zart kitabı okunacak, zurt sporu yapılacak, cart insanlarla görüşülecek gibi abuk sabuk hedefler.

Amaç ne? Programlı, düzenli, disiplinli bir şekilde hayatına hakim olmak, yapmak istediklerini gerçekleştirmek, vakit kaybetmemek, hayatı kaçırmamak.

Bunlara ulaşmak için de iki saat‚ “hmm daha ne yapabilirim, daha ne kaldı, neyi eklesem acaba bu listeye, ay dur şunu da ekliyeyim, bunu da yaparsam hayatı kaçırmamış oluyorum’ diye vakit harcıyorsunuz.

Allah’ım yarabbim sen akıl fikir ver!

Hiç bana göre değil. O kadar spontane bir insanım ki, elimde olsa yani, Sabancı beni evlatlık edinse, Bülent Ersoy misali sabah kahvaltısını Venedik’te yaparım, akşam yemeğini ise Londra’da yerim

Şimdi ben kalkacağım, bir sene boyunca neler yapacağımı düşüneceğim ve zorla birkaç bişi bulacağım ve listeye göre yaşıyacağım.

Var mı böyle bir şey yahu?

Bir liste mi beni yaşatacak. Hayret bir şey. Bir şey yapmak istiyorsam, aklıma gelirse zaten onu yaparım, ne diye zorla üfürükten bir liste hazırlıyayım? Neymiş? Hayat koçluğuymuş.

Hadi atıyorum ben bir plan yaptım, her hafta 3 kere koşucam, hani böyle bir planı ben asla yapmam da, misal diyorum yani; şimdi ben o gün geldi yapmak istemedim, ne olacak? Yapmak zorunda mıyım? Yapmak zorundayım! Neymiş? Planlı bir hayatmış?

Keyfimin kahyası mısın bre yeni yıl listesi?

Yapmadım bu sene liste. Ne amaçlarım var, ne hedeflerim, ne de niyetliyim herhangi bir şeye.

Yeni yıl dileklerimde yoktu aslına bakarsanız. Çünkü benim dileklerimin yeni bir yılla alakası, sadece bir yıla sığacak bir tarafı yok.

Çok basit aslında benim için hayat; sağlık, sağlık, sağlık, sevgi, sevgi, sevgi, kahkaha, kahkaha, kahkaha, eğlence, eğlence, eğlence, eş dost, eş dost, eş dost ve mutluluk, mutluluk, mutluluk....

Aslına bakarsanız, para olsa bunların hiç birine ihtiyacım olmıyacak ya neyyyyse, sonra kapitalist diyorlar bana, sinirleniyorum.

Sabancılar beni evlatlık edinebilir aslında. Niye etmiyorlar? Tanımadıkları için mi acaba?

Hadi zevzekliği bir tarafa bırakayım;

Yeni yılın güzellikleri ya da çirkinlikleri yeni yıla mahsus değildir aslına, yalnız insanlar geçmişe baktıklarında daha net hatırlayabilmesi için, bir tarih sınırlaması yapıyorlar. “En güzel yılımdı, evlendim, çocuğum oldu” gibi duygusal yaşanmışlıkları bir tarihe bağladıklarında, her seferinde o tarihi hatırladığında o duyguları yaşıyorlar.  (Ben söylemeseydim bilmiyecektiniz sanki! Bu yazarlar ne tuhaf insanlar yahu).

Bu sebepten, şimdilik bir sene içersine sınırlıyorum: Yeni yılda, 2012’de, her şey ama her şey gönlünüzce olsun! Gönlünüz neyi istiyorsa, nerede olmak istiyorsa, ne şekil olmak istiyorsa öyle olsun!

Çünkü ne oluyorsa; iyisiyle, kötüsüyle, her şey gönülden ötürü oluyor.

Mutlu Yıllar Anne Boyutu!

Ha bir de, tabii ki hedefleriniz, amaçlarınız ve niyetleriniz olmalı…

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
BELGİN
Cevapla BELGİN
05.01.2012 16:49:39
Hep imrenerek bakmışımdır planlı-progranlı yaşayan insanlara:) niyetlendiğimin ertesi günü daha benim plan-proje yerle bir olmuştur her zaman:(Zamanım hep yetersizdir nedense;hep koşarak yaşamışımdır bu güne dek;koşuşturarak anca halledebilmişimdir günlük yapılması gerekenleri bile:))bu durumda de bana :yıllık plan yapmam mümkün mü??İMKANSIZ:((Yinede,senin de dediğin gibi:amaçlar,hedefler,niyetler hatta hayaller hep olmalı diye düşünüyorum....
Cevap Yaz

Cevaplar

Derya Keşci 08.01.2012 23:20:02

Mümkün değil :))) Bazen fırsat, bazen vakit, bazen olanak, imkan ama bazende kocaman bir ISTEK gerekiyor bazi şeyleri yapabilmek için. Belkide 'gerçekten' istediğimiz şeyler için hadi bir nevi yine plan yapıp oluşturabiliyoruz? Bazen diyorum, demekki mühim bişi değilmiş ki yapamamışım :)))) Hayallerimizin artık bizim bu plansızlığımızdan ötürü, 'mucizevi' bir şekilde olması dileği ile:)))) Kocamanından öptüm!!!
beyza
Cevapla beyza
03.01.2012 20:48:43
Hayat aslında bize neyi getiriyorsa biz onu yaşıyoruz canım,yaptığımız planlar aslında çoğu zaman havada kalıyor,yazını çok sevdim ...:))),yeni bir yıl senlerden bir yıl arttırıyor ,ama ömrümüzden bir yıldaha azaltıyor....biz bir yaş daha büyüyoruz,olgunlaşıyoruz.....hepimizin ortak dileği önce sağlık .... Allah içimizdeki umutları söndürmesin canım güzel ve sağlıklı seneler...
Cevap Yaz

Cevaplar

Derya Keşci 04.01.2012 01:03:13

Aynende öyle Beyzacım, aynen dediğin gibi, hayat neyi getiriyorsa onu yaşıyoruz. Çok haklısın çoook! Ben bunu anladığımdan kendimi akıntıya vermeye karar verdim, başlarım planına, programına, çık karşıma hayat, her an her yerde :))))) Amin canım benim, amiiiin, evet hepimize sağlıklı ve güzel seneler (Yeni yıla hasta girince, tek dileğin sağlık oluyor, yoksa ben para diye dellenirdim her sene, Allahın sopası yok :) ) kocaman öptüm
bûya
Cevapla bûya
03.01.2012 17:11:40
Okurken çok güldüm kalemine sağlık ...çok eğlendim çooook.. bend eson dakika fikri değiştiripi son dakika kararverenlerdenim. O yuzden kimseyle istediğim anda buluşamıyorum:(( herkes çoktan plan yapmış oluyor...
Cevap Yaz

Cevaplar

bûya 05.01.2012 09:16:21

Sen yeter ki gel, gününü ve saatini söyle tamamdır... yetr ki gel ama:)
Derya Keşci 04.01.2012 01:00:56

Buyam sen eğlendiysen tamamdır yahu! Sağolasın, teşekkür ediyorum! Ayrıca sen bendende betersin, son dakika fikir değiştirip son dakika karar vermek benim gözümü bile korkuttu! Bak ben gelince sakın ha :) Ben spontan sen spontan, bi şekilde buluşalım ama :)))) çok öptüm çoook!
ŞULE GEZER
Cevapla ŞULE GEZER
03.01.2012 15:11:37
Valla benim hiççççç öyle şeylerim yoktur.Hayat bana ne getiriyorsa bende onu yaşıyorum.Öyle bıdıd bıdı şeklinde bu sene şu yapıcam yok bunu yapıcam benim kitapda yazmıyor.Keyif........diyorum başka bişey demiyorum.Sen ve Gönül biliyosnuz bunu:))))
Cevap Yaz

Cevaplar

ŞULE GEZER 06.01.2012 13:48:32

Eyvallahh hayatımmm...
Derya Keşci 04.01.2012 00:59:34

Sende bizdensin balım ya! Yok tabii öyle zımbırtıların, ne gerenk var bi kere? Ohhhh en iyisini yapıyorsun, yarasınnnnn! Yalnız bu sene senin senen olacak inşallah! Gönülle bişiler bakalım biz bakalım :)))) keyfine keyif diliyorum! çok öptüm
Sevil
Cevapla Sevil
03.01.2012 11:58:45
Hayat yaşadığın kadarı ile senin ve bu hayat da sen var isen var..işde benim kuralım.. kurallar doğrultusunda yaşadığım zaman anı tadını alamıyorum ben..Çok rahat keyfıne düşkün biri değilim lakin benım de kendıme ait minik bir dünyam olsun isterım..bakalım 2012 neler neler sunacak bize / bizlere... Derya cım ; sevdiklerın ve senı sevenlerın de huur lu sağlıklı mutlu yıllar her daım senınle olsun.. Yüreğinden sevgi yüzünden tebessümler eksık olmasın dileklerimle.. Sıcacık sevgiler....
Cevap Yaz

Cevaplar

Derya Keşci 04.01.2012 00:57:59

Ama bu o kadar sıcak bi yorum ki zaten, tebessümlerde sevgilerde insanı kaplıyor. Çok teşekkürler ne kadar güzelsiniz! Umarım 2012 bize çok keyifli şeyler sunar, kendi dünyamız içersinde mutlu olmamız için bol nedenler verir. Çok teşekkür ediyorum, aynı dileklerde benden, herşey güzel olur hepimiz için inşallah... BIN SEVGI!!!!!
nilgun
Cevapla nilgun
03.01.2012 11:45:26
Yeni yilda dilek listendeki tum dileklerinin gercek oldugu bir yil dilerim, eger hala ve yinede yapmaya devam ediyorsan:-) Yoksa gonlunce olsun hersey
Cevap Yaz

Cevaplar

Derya Keşci 04.01.2012 00:55:03

Nilgünüm, sağol birtanem, AMIN inşallah hepimizin gönlünde ne yatıyorsa kabul görsün! Yarın sana mail yazacağım. SENI ÇOK SEVIYORUM!!!!
1
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :