Okunma Sayısı: 9243
CANLI YORUMLAR

VAJİNİSMUSUN İLACI YOK

Tedavi hipnoz ve EFT ile

 

10 Kadından birinde görülen ve gittikçe daha büyük oranda boşanma sebebi olarak ortaya çıkan vajinismus tedavisinde,  hipnoz ve EFT ile başarılı sonuçlar elde etmek mümkün.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ayşe Duman, “ tedavide amaç sadece cinsel birleşmeyi sağlamak değildir. Birleşmeyi engelleyen zihinsel sorunlar çözülmedikçe,  vajinismus ile başlayan ve boşanma sebepleri arasında büyük bir oran teşkil eden cinsel sorunları atlamış oluruz” dedi. “Vajinismus zihnin cinselliği algılaması biçimiyle ortaya çıkan ve kadının erkeği kendi içine alamaması olarak şekillenen bir sorundur “ şeklinde konuşan Dr. Ayşe Duman,  genç kızlar üzerindeki baskının hastalığın görülme sıklığını arttırdığını da ifade etti.

Genç kızlar üzerindeki ilk gece baskısı vajinismusu arttırıyor…

Dr. Ayşe Duman, “Çoğu genç kız evlilik hazırlığı heyecanına ilk gece korkularını katar. Çünkü duyduğu ilk gece hikâyeleri hep acılı ve kanlıdır. Cinsel kimliği ile barışık ve bilinçsel düzeyde cinselliğin ne olduğunu bilen, kendi istek ve arzularına kulak veren genç bayanlar bu korkulara pek de pabuç bırakmaz. Asıl sorun kadın cinsel kimliği ile barışık olmayan bayanlarda ortaya çıkar. Maalesef halen bazı aileler,  kız çocuklarını kız olmanın ezikliğini hissettirerek, kız olmayı utanılacak bir durummuş gibi anlatarak büyütüyor. Genel kanı, kızların cinsellikten bir beklentisi olmadığı, erkek için mubah olan her şeyin, kız için yasak ayıp ve günah olduğudur. ‘Kadının evlilikten beklentisi kocasına eş, çocuklarına anne olmanın ötesine geçmemelidir’ yönlendirmesiyle büyütülen kızlar, cinselliği mutluluk kaynağı değil, acı ve ıstırap merkezi gibi görmeye başlıyor. İlk gece vajinismus ile ortaya çıkan sorunlar evlilikle birlikte büyüyor, içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Öyle acıklı, öyle yürek burkan hikâyelerle karşılaşıyoruz ki, bir doktor olarak, çözümü bu kadar basit bir sorun için bunca yaşananları görünce çok üzülüyorum” dedi.

Kadınlar tedaviyi kocaları için istiyor…

Dr Ayşe Duman “Vajinismus şikâyeti ile gelen hastaya sorunu niçin çözmek istediğini sorduğumda aldığım cevapların yüzde 95’i ‘eşimi mutlu etmek için, eşime karşı vazifelerimi yapmak için, anne olmak için…’ şeklinde oluyor. Kadınlar çözüm noktasında bile kendi mutluluğunu yakalamak, cinsel doyuma ulaşmak gibi cevaplar vermiyor, veremiyor. Üstelik sağlıklı cinsel ilişki kuramıyor olmasına rağmen, sorunu görmezden gelip, tüp bebek yöntemi ile anne olmak isteyenlerle bile karşılaşıyorum” derken, “Vajinismus veya farklı cinsel sorunları olan kadına benim tavsiyem, cinsel sorunlarını çözmeden gebelik planlamamasıdır. Zira bu sorunlarıyla kendi çocuklarına ( kız ya da erkek) doğru model olamayacağı için, sorunlar nesilden nesile aktarılacaktır” diye konuştu.

Bu işin iğnesi ilacı yok…

Vajinismus tedavi edilmediği zaman evlilik için bir yıkıma dönüşüyor. Önce sadece cinselliği paylaşamayan karı-koca arasında zaman içinde, kaçınılmaz olarak bir uçurum doğuyor, iletişim kurulamıyor ve problemler birbirini izliyor. Dr. Ayşe Duman “Zihindeki algıları, duyguların bedene yansımalarını değiştirecek bir iğne-ilaç yok ama zihinsel iyileşme teknikleri dediğimiz EFT Oto Hipnoz, İmajinasyon gibi tekniklerle, eğer danışan samimiyetle zihinsel değişimi istiyor ve adım atıyorsa hak ettiği cinselliğe ulaşması mümkün oluyor.  Sonuçta, evlilik bir evcilik oyunu değil, kardeş kardeş yaşama alanı hiç değil. Kadın ve erkeğin yaradılıştan var olan, temel ihtiyaçlarından birini, cinselliği meşru dairede tatmin etme alanı. Bunun içindir ki boşanmaların önemli bir yüzdesini cinsel sorunlar kapsamaktadır” dedi.

Negatif yüklerden kurtulun cinsel sağlığa kavuşun…

Dr. Ayşe Duman “Cinsel kimlik rollerimizin yazılımlarındaki yanlışları temizleyerek sağlıklı cinsellik yaşanabilir. Bunun için cinsel kimlik farkındalığınızı arttırma, geçmişten gelen inançlarınızın bedende oluşturduğu negatif yüklerden kurtulma çalışmaları ile hakkınız olan cinsel sağlığa kavuşabilirsiniz” şeklinde konuştu.

 Peki, cinsel kimlikle barışık olmak çok mu önemli? Dr. Ayşe Duman “ Evet çok önemli” diyerek devam ediyor. “Ekolojik dengeyi bozmanın bedellerini tüm canlılar nasıl ödüyorsa, beden ve ruh dengesinin bozulmasının bedelleri de ödenecektir, ödeniyor da. İnsan bedeninin sağlıklı olması, insanın huzurlu ve mutlu olması için doğasında var olan programlarının işlemesi, ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. İstediğiniz kadar suya ihtiyacınız olmadığını söyleyin, susuzluk bir şekilde kendini hissettirecektir. Kadın ve erkeğin cinsel kimliği ile barışık olup onun güzelliklerini yaşayabilmesi sağlıklı evlilik, mutlu aile yaşamı, kendileri ile barışık çocuklar yetiştirme imkânı sağlar. Geçmişte ne olduysa oldu; aileniz sizi nasıl yetiştirdiyse yetiştirdi. Sonuç olarak benim genç bayanlara tavsiyem kadınlık farkındalığını arttırarak doğal ihtiyaçlarını kendisi için isteyebilir ve ifade edebilir hale gelmesidir” dedi.

 

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BESLENMEDE SEKSİ SEÇİMLER
NELER YATAKTA MUTLU EDER?
REGL PREZERVATİF DEĞİLDİR!
YANLIŞ UYGULAMALAR
Vajinal Akıntı
NORMAL BİR AKINTI MI?
CİNSEL İLİŞKİ FOBİSİ
%90'I PSİKOLOJİK
TÜRKİYE ZENGİNLEŞTİKÇE
HIV VAKALARI ARTIYOR
GENİTAL AĞRILARINIZ VARSA
ASLA BOŞVERMEYİN!
FRENGİ NEDİR? NASIL BULAŞIR
YILDA 15 MİLYON KİŞİ
ERTESİ GÜN HAPI YANILTMASIN
DOĞUM KONTROLÜ DEĞİL...
BU AKŞAM OLMAZ!
ÜZMEDEN HAYIR DEMEK MÜMKÜN
FANTEZİLER DEŞİFRE OLDU
NELER HAYAL EDİYORUZ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KISIRLIK VE YAPAY DÖLLEME
SEKSİN RENGİ: KIRMIZI
MİT Mİ GERÇEK Mİ?
EV ERGONOMİSİ VE CİNSELLİK
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
OJENİZ NE RENK OLSUN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :