CANLI YORUMLAR
PROF. DR. ATİLLA BÜYÜKGEBİZ
PROF. DR. ATİLLA BÜYÜKGEBİZ
Çocuk Endokrinoloji Uzmanı

ÇOCUK EVLİLİKLER

Ergen gebeler
06.09.2013


Son günlerde basında Niğde’nin bir beldesinde 11-15 yaş arasında kız çocuklarının evlendirildiği konusu işleniyor. Aslında çocuk evlilikler ne yazık ki ülkemizin özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde , kırsal kesimde önemli bir sorun.. Daha halen çocuk olan kızların evlendirilmesi onlara yüklenen psikolojik travmadan başka gebeliğin getirdiği fizyolojik yükü de omuzlarına bindiriyor..

10-18 yaş arası ergenlik dönemidir yani birey hala çocukluktan kurtulamamıştır ve kişiliğini oluşturma dönemindedir. Bu dönem çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemidir. 0-18 yaş gurubu çocuk kabul edilmektedir ve Avrupa Birliği hükümleri de bu yöndedir.

Anne ve bebek ölümlerinin en önemli sebeplerinden bir tanesi ergen gebeliklerdir yani 10-18 yaş arası gebeliklerdir. Yıllardır bilim insanları ve bilimsel kuruluşlar ergen gebeliklerinin önlenmesi için uğraş vermektedirler. Nitekim çocukluk çağı evliliklerinin azaltılması ile Türkiye’de anne ve bebek ölümlerinde önemli oranda düşme sağlanmıştır.

Ergenlik gebelikleri sık düşük doğumlara, çocukta doğum hasarlarına sebep olmakta ve daha henüz çocuk olan ve gelişmesini tamamlamamış anne bir de ek olarak karnındaki bebeğinin gelişimini sağlamak zorunda kalmaktadır. Doğal olarak yetersiz beslenme sonucu hem anne de hem de bebekte hasarlar meydana gelmektedir.

Ülkemizin en önemli sorunu olan eğitim eksikliğinin giderilmesi ve kız çocuklarının da okula devamlarının sağlanması, başlık parasının önlenmesi, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması birimlerinin düzenli çalışmaları ile ergen gebelik sorunu azaltılsa da; Avrupa Birliği kapısındaki ülkemizde hala görülüyor olması, bu çalışmalara devam zorunluluğunu ortaya koymaktadır.

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :