CANLI YORUMLAR
OP. DR. CİHAN UÇAR
OP. DR. CİHAN UÇAR
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

GÖZ ALTI MORLUKLARI

Nasıl kurtulursunuz
20.06.2012

Bazı insanların gözlerinin altında, sanki bir darbe görmüş, dün geceden kalmış gibi mor bir hare oluşur. Bu gözaltı görünümü kişiye çok yorgun ifade verdiği gibi, aynaya baktığında gördüğü göz altı morlukları yüzünden, özgüven yitimine neden bile olabilir. Bu koyu gölgeler, kimi zaman gençlerde de görülebilir. Hatta çevresinden bu kimselere alkol, ilaç uyuşturucu müptelası sorgulamasına bile neden olabilir.

Gözaltı morluklarının nedeni çoğunlukla saptanamaz. Cilt altı dokusunun zamanla incelmesi sonucunda, alttaki kılcal damarların daha görünür hale gelmesi, damar dışına sızan kan hücrelerinden bölgede biriken hemosiderin kalıntıları neden olarak ortaya konabilir. Yapısal da olabilir; beyaz tenli ve göz çukuru derin olanlarda daha belirgindir.

Aşırı sigara içen, dolaşım bozukluğu olan, kansızlık- demir eksikliği anemisi olan hastalarda, böbrek ve karaciğer rahatsızlığı olanlarda daha sık rastlanır.

  • Uykusuz, düzensiz yaşam stili,stres, güneş, alkol ve sigara kullanımı göz etrafındaki yaşlanma sürecini hızlandırır.
  • Bol su içmek,
  • üzüm çekirdeği extresi,
  • C vitamini ve diğer antioksidanlar beslenme, kılcal damarların güçlenmesine ve cildin gelişmesine yardımcı olur.
  • Sigara ve alkol kullanımına son vermek, güneşten korunmak bu süreci geciktirir.
  • Gece yatmadan evvel, göz altlarına uygulanan K ve C vitamini, arnica montana içeren göz altı kozmetiklerinin kullanımı; bu bölgede dolaşımı artıracak masaj uygulamaları faydalıdır.
  • Eritrosit denen kan hücrelerinin damar dışına çıkmadan damar içi akışkanlığı artırılması,, antiinflamatuar etki faydalı olur.
  • Gözaltı morluklarının tedavisinde soğuk patates uygulamalarından tutun papatya, lavanta, elma, rezene, ebegumeci çayı uygulamaları, avakado yağı sürülmesine kadar çok çeşitli tarifler bulabilirsiniz. Bu uygulamalarla en azından göz altı morluklarınızın artmasının önüne geçebilirsiniz.

Kalıcı gerçek çözümler için ne yapılabilir?

Gözaltı morluğuna neden olan sebep tespit edilmişse, sebepler ortadan kaldırılmalıdır. Yapısal ise gözaltında gölgelenmenin ortadan kaldırılması için hazır hyaluronik asit içeren dolgu maddeleri kullanılabilir.

Kısa süreli bu uygulamayla sonuç alınabilir. Tercihen ise kendi yağ dokusundan ince bir kanülle alınacak yağ hücrelerinin yine kendi kanından hazırlanan PRP ile karıştırılarak göz altı çukurluğunun doldurulması, gölgelenmeyi önleyerek göz altı morluklarına çözüm olacaktır. Aynı zamanda bu yağ hücre naklinin üzerinde incelmiş, rengi koyulaşmış, cildin kalitesini artıracak etkisi de olacaktır. Bu işleme ek olarak, cildin rengini açıcı peeling ve fraksiyonel karbondioksit lazer uygulaması eklenebilir. Hidrokinon ve kojik asit içeren kremlerlede birkaç ay uygulamayla peeling sonrası renk açıcı etki sağlanabilir. Bu dönemde güneşten korunmaya dikkat edilmelidir.

Pinus pinaster, DMAE, antioksidan, vitamin, alfalipoik asit, peptid ve coenzim Q içerikli mezoterapi preperatlarının lokal olarak göz altı bölgesine uygulaması çözüme katkı sağlayacaktır.

Görüldüğü üzere gözaltı morluklarının tedavisi çok yönlü bir yaklaşımı gerektirir.


Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :