CANLI YORUMLAR
DR. NESLİM G. DOKSAT
DR. NESLİM G. DOKSAT
Çocuk, Ergen ve Genç Psikiyatrı

İDEAL BAKICININ ÖZELLİKLERİ

Aileler bakıcıda ne arar
18.09.2012

Çalışan anneleri ilgilendiren en önemli sorunlardan bir tanesi, kreşe başlama yaşına kadar, çocuklarını emanet edecekleri uygun bir bakıcı bulmaktır. Aksi takdirde, çalışmak kâbus haline dönüşür.

  • Uygun bir bakıcı bulmak bazen aylar, seneler alabilir. Bu konuda seçim yaparken, öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir:
  • Bakıcının, 30-55 yaş aralığında olması, hayat tecrübesi ve dinamizm açısından önemli bir faktördür.
  • Önceden çocuk yetiştirmiş veya bakmış olması, hareket kabiliyeti açısından aktif olması, çocukları seven ve onlarla anlaşabilen dürüst birisi olması göz önünde tutulması gereken özellikler arasındadır.
  • Çocuğa sadece genel bakım vermesi değil, onu meşgul etmesi, yerine göre eğitimine destek olması da önemlidir. Çocuğun yaşına uygun şekilde eğitsel oyunlar oynaması, onunla konuşması, zihinsel ve ruhsal gelişim açısından olumlu etki yaratacaktır.
  • Bakıcının çocuğu uslu dursun diye televizyon başında oturtup kendi ev işlerine zaman ayırması doğru değildir. Özellikle 0-3 yaş çocuklarına uzun süreli olarak televizyon seyrettirmek, onların sosyal uyarandan mahrum kalmalarına yol açar. Bu durum onların sosyalleşmesini olumsuz şekilde etkiler. Silik otistik belirtiler ortaya çıkabilir. Bu kapsamda, sosyal açıdan dış uyaranlara tepkisiz kalma, göz kontağı kurmama, sözel ifâde sorunları (konuşma becerisinin gelişmemesi veya gerilemesi) ortaya çıkabilir. Televizyon sebebiyle yaşanan sosyal izolasyon zekânın gelişmesini de olumsuz etkiler.
  • Siz evde yok iken çocuğunuza kötü muamele uygulanıp uygulanmadığının takip edilmesi gereklidir. Bu amaçla çeşitli denetleme yöntemleri mevcuttur. (Eve kamera sistemi kurulması, güvendiğiniz bir kişinin ara sıra evinizi ziyaret etmesi vb). Bakıcıyla aranızda güven ilişkisi kurulana kadar bu denetimi sürdürmek gereklidir. Ek olarak, her zaman için çocuğunuzdan gelecek olan davranışsal sinyalleri çok iyi okumalısınız. Çocukta beklenmedik bir huzursuzluk, tavır değişikliği, bakıcıya karşı gösterebileceği tutum değişikliklerinin tarafınızdan değerlendirilmesi son derece önemlidir.
  • Siz evde yok iken de evde sizin kurallarınızın geçerli olması gerekmektedir. Beslenme ve uyku düzeni konusunda bakıcının da sizin prensiplerinize itaat etmesi son derece önemlidir.
  • Sistemi bu şartlar dâhilinde kurduğunuz takdirde, iş yerindeki huzurunuz korunacak, işteki başarınız artacaktır.

 


Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :