Okunma Sayısı: 14738
CANLI YORUMLAR

MUTLU BİR İLİŞKİ İÇİN

Kendi dilinizi geliştirin

Daha önce hiç “idiolekt” kelimesini duymuş muydunuz? Kendi kişisel diliniz anlamına geliyor: Kelimeleri kullanma yönteminiz de diyebilirsiniz (tabii sizin haricinizde kimse bu şekilde kullanmıyor olacak). Bu kelimeyi ilk duyduğum anda aşık oldum. On yıllardır söylediğim ve söylemeye devam ettiğim tüm aptalca şeyler için bir özür niteliği taşıyordu.

Küçük bir çocukken, kız kardeşim ve ben şuna benzer bir dil icat etmiştik: “şimdigi oyunugi oynamagi istiyogi” (Şimdi oyun oynamak istiyorum). Bu garip dilin işlemesini sağlayan kuralı fark ettiniz mi? (Hemen her kelimenin sonuna “gi” eki koyuyorsunuz). Bu oyun, anne babamızın, bizim anlamamızı istemediği bir şey konuşmak istediğinde bir çeşit sahte Fransızca konuşmalarından ortaya çıkmıştı. Kız kardeşim ve ben, yetişkinleri kendimizden uzak tutmak istediğimizde bu uydurma dille iletişim kuruyorduk. Bu, çocuk olarak bizim idiolekt’imizin bir parçasıydı.

Dil, aşık olmanın ve onu sürdürmenin hayati bir parçasıdır. Ve birbirimizle özel bir iletişim biçimi geliştirmek, iki kişiye ait özel bir yakınlık geliştirmenin kilit noktalarından biridir. Beni yanlış anlamayın. Mutlu olmak için aranızda saçma bir dil konuşmanız gerektiğini önermiyorum kesinlikle.

Ancak belki de, birbirinize evcil hayvan isimleri verebilirsiniz. Bu kendinizi tamamen güvende hissettiğiniz anlamına gelir. Artık kalkanınızı indirmeyi ve bir başkasının şaka yollu takılmalarına hedef olmayı seçmişsiniz demektir. (çünkü söylediklerinizi bir başkası duyduğunda tamamen saçma gelecektir). Özel sevgi terimleri, aranızdaki mesaj sisteminin bir parçası, bir çeşit kodu, sizin kişisel idiolekt’iniz olabilir.

 

İdiolekt’iniz var mı? Eşiniz için kullandığınız özel isimler var mı? Bu uzun zamandır mı var? İlişkinizde veya ailenizde ayrı bazı anlamları olan kelimeleriniz var mı?

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BALIK BURCU ÇOCUKLARI
KOCAMAN KALPLİ ÇOCUKLAR
DOĞUMA YETİŞEMEME ENDİŞESİ
DİYELİM Kİ DOĞUM BAŞLADI
YEMEK TERAPİSİYLE İYİLEŞME
EN ÇOK "YEMEK" İLGİ GÖRÜYOR
BİR BİLENE SORUN
PSİKOLOĞUMUZ CEVAPLASIN...
ACİL DURUM MÜDAHALESİ
KORKUYORSA VE UYUMUYORSA
KORKULAR VE HAYALLER
İLİŞKİNİZ NE DURUMDA?!
HAYATINIZ ÇOCUK MU AŞK MI?
KALP KRİZİ RİSKİ
NE KADAR YAKIN?
BAKICI SEÇERKEN SORUN!
KRİTİK SORULAR...
ÇOCUKLA İLETİŞİMDE HATALAR
"BEN" VE "SEN" MESAJLARI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
OYUNCAĞINI AZARLIYOR MU?
OĞLUNUZU BÜYÜTÜRKEN
HAMİLELİKTE BABANIN DURUMU
CİNSELLİKTE GERİLİMİN...
YAŞLANMAK GÜZELDİR
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :