CANLI YORUMLAR
DR. PELİN IŞINTAN
DR. PELİN IŞINTAN
Medeni Hukuk Öğretim Üyesi

BOŞANMA VE VELAYET HAKKI

Önemli olan nedir?
16.12.2011

Kural olarak, evlilik devam ettiği müddetçe, çocuklar üzerindeki velayet hakkı eşler tarafından ortak olarak kullanılır. Boşanma kararının kesinleşmesi ile birlikte ortak velayet sona erer ve hakim, boşanmadan sonra velayet hakkının kime ait olacağına dair bir karar verir. Velayet hakkı kendisine bırakılmayan tarafın çocukla kişisel ilişkisinin nasıl kurulacağına da yine hakim karar verir.

Bu kararı verirken hakimin son derece geniş bir takdir hakkı vardır. Hakim, mümkün olduğu ölçüde ana-babayı ve çocuğu dinleyerek çocuğun menfaatleri doğrultusunda bir karara varır. Anne ve babanın kendi aralarında anlaşmış olması bağlayıcı değildir; fakat yol gösterici olabilir.

Velayet hakkının kime ait olacağı belirlenirken, eşlerin maddi durumu ya da boşanmadaki kusuru önem teşkil etmez. Önemli olan çocuğun iyi yetişmesidir. Bu nedenle eğer çocuk açısından daha iyi olacaksa velayet, mali durumu zayıf olan eşe bırakılabileceği gibi, boşanmada kusurlu olan eşe de bırakılabilecektir.

Velayet hakkı değişen durumlara göre tekrar düzenlenebilir. Velayet hakkına sahip eşin ölmesi veya eşlerden birinin yeniden evlenmesi gibi durumlarda hakim velayet hakkıyla ilgili yeni bir karar verir ve bu hakkı kimin kullanacağını belirler.

Yeniden evlenme tek başına velayet durumunun değişmesi neticesini doğurmaz. Yeni eşin çocuğa kötü davranması, çocuğun sağlık veya eğitim durumunun olumsuz yönde etkilenmesi gibi başka olguların bu değişikliği haklı kılması gerekir.  


Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
Nurcan Yılmaz
Cevapla Nurcan Yılmaz
16.12.2011 11:53:05
Genellikle velayet anneye veriliyor sanırım. Hangi durumlarda anneye verilmesi uygun bulunmaz, bilgi verirseniz çok sevinirim.
Cevap Yaz
1
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :