CANLI YORUMLAR
OP. DR. CİHAN UÇAR
OP. DR. CİHAN UÇAR
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

KARIN ESTETİĞİ

Ne zaman, nasıl?
21.12.2011

Karın estetiğini ne zaman yaptırabilirim

İncecik bir bel, düz bir karın, doğum sonrası annelerin en imrendiği görünümlerdendir.

Eğer sezaryen ile doğum gerçekleşmişse, karın ön duvarındaki kaslar, vajinal doğuma nazaran daha çok etkilenecektir. Karın ön duvarında, hamilelik döneminde fazlaca alınan kilolarla başlayan zayıflama, sezaryen bölgesindeki kesinin oluşturacağı ağrıyla, karın kaslarının kullanılmamasını da beraber getirince, zafiyet daha da artacaktır.

Kullanılmayan kaslarda gevşeklik, karın içeriğinin dışarı doğru bombelenmesine engel olamayacak, zaten genişlemiş derinin, geriye doğru çekilmesine fırsat vermeyecektir. Tekrarlayan hamileliklerde, ikiz –üçüz gebeliklerde, aşırı kilo almayla karın bölgesinde deformite daha belirgin hale gelir.

Gelecekte hamile kalmayı düşünen kadınlar; ameliyat sırasında sıkılaştırılan karın kasları, gebelik ile gevşeyebileceğinden, karın germe ameliyatlarını erteleyebilirler. Karın germe ameliyatı olmanın hamile kalmanızı engelleyen yanı da yoktur.

Doğum sonrası henüz hormonal dengenin tam oturmaması, hamilelik döneminde alınan kiloların fazlalığı, karın germe ameliyat risklerini erken dönemde artırabileceğinden, karın germe işlemini doğumdan 8-10 ay sonrasına bırakmak yerinde olur. Sezaryen sırasında yapılacak karın germe işlemleri yara iyileşmesi, yağ embolisi risklerini daha da artırabileceğinden önerilmez.

Karın germe ameliyatı olmanın mevsimsel bir zamanlaması ve tercihi de yoktur. Ameliyat sonrası 3 hafta süreyle kullanılan korsenin yaratabileceği terleme-rahatsızlık, artık günümüz klimalı koşulları ve tatil planlarının bu duruma göre yapılmasıyla çözülebilir. Kendinize 2-3 haftalık bir dönem içinde, 10 gün ayırmanız yeterli olacaktır.

Estetik karın germe ameliyatı genel anestezi altında ortalama 3-3.5 saat süren bir işlemdir. Karın bölgesinin kat kat görüntüye bürünmesine neden olan fazla deri ve altındaki yağ dokusunun, göbek deliğinin altında kalan bölümü çıkarılırken,gevşemiş orta hattan açılmış karın kasları kruvaze edilerek tamir edilerek gerdirme işlemi uygulanır. Karın bölgesinde o eski sarkık, yağlı, kat kat olmuş deri görünümü ortadan kalkar. Doğal olarak da karın estetiği olan kişilerin dümdüz bir karın, sıkı bir göbek-ince bir bel sahibi olmalarıyla kendilerine olan güveni gelir.


Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :